Botoks/toksyna botulinowa

Nie da się całkowicie powstrzymać procesu starzenia, można go jednak spowolnić lub złagodzić. Do najbardziej znanych sposobów mających na celu usunięcie lub redukcję zmarszczek należy zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej.

Jak działa?
Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej to jedyna metoda redukcji zmarszczek mimicznych, która działa na ich przyczynę. Blokuje ona przewodzenie bodźców nerwowych między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami. Powoduje to ich relaksację i osłabienie, skutkiem czego jest rozprostowanie zmarszczek na pokrywającej je skórze. Pozostałe funkcje nerwowe, takie jak m.in. wrażliwość skóry na dotyk, nie ulegają zakłóceniu. Zmarszczki znikają stopniowo, a pełny efekt uzyskuje się po około 2 tygodniach. Twarz już po jednym zabiegu wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta, a zmarszczki przestają być widoczne.
Wskazania

WSKAZANIA
  • usuwanie zmarszczek wokół oczu (‚kurze łapki’),
  • usuwanie zmarszczek poprzecznych czoła,
  • usuwanie zmarszczki między brwiami (‚lwia zmarszczka’),
  • usuwanie zmarszczek szyi,

   

PRZECIWSKAZANIA
  • choroby neurologiczne,
  • stosowanie leków powodujących relaksację mięśni,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • ciąża i okres karmienia,
  • zaburzenia krzepnięcia,

   

Zabieg
Lekarz podaje toksynę przy użyciu strzykawki jednorazowej z bardzo cienka igłą. W wybrane mięśnie twarzy wstrzykuje ściśle obliczone dla danego pacjenta dawki preparatu. Zabieg jest niemal bezbolesny, trwa ok. 10 minut a bezpośrednio po nim można powrócić do swych codziennych zajęć. Zmarszczek zostają pozbawione wyłącznie te miejsca, których dotyczy leczenie – toksyna w żaden sposób nie przemieszcza się w inne partie ciała.
Pierwsze efekty leczenia widoczne są po 2-3 dniach, a pełen rezultat uwidacznia się po okresie 2 tygodni.

Skóra po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest bardziej wypoczęta i elastyczna.
W zależności od cech indywidualnych pacjenta, efekt utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy- z reguły pół roku. Po każdym kolejnym zabiegu może on utrzymywać się dłużej. Nawet jeśli botoks przestanie działać, to skóra wciąż będzie bardziej gładka, a zmarszczki płytsze niż przed zabiegiem.
Działanie leku jest odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń.

zabiegi dla mężczyzn - botox