Usuwanie znamion, brodawek, zmian skórnych laserem CO2

Fotolia_93144200_Subscription_Monthly_M (1) W naszej klinice zmiany skórne usuwamy za pomocą zaawansowanego laser CO2 – ulubionego narzędzia chirurgów i pacjentów. To szybka, bezkrwawa i bezbolesna metoda. Jedną z największych zalet tego typu terapii jest przede wszystkim bezkontaktowa praca lasera, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo i małą inwazyjność zabiegów. Dzięki temu nie ma możliwości zakażenia wirusem HIV czy żółtaczką. Laser może być wykorzystywany do usuwania znamion, brodawek, a także włókniaków, nie powodując niemal żadnych śladów na ciele pacjenta.

Terapia z zastosowaniem lasera CO2 polega na niezwykle dokładnym przekazaniu ciepła do tkanki, powodując w ten sposób jej odparowanie oraz zamknięcie naczyń krwionośnych. Działanie lasera jest związane z emisją energii światła na powierzchnię zmiany skórnej – na ogół zmieniony chorobowo naskórek jest usuwany w całości, niekiedy jednak zabieg może wymagać powtórzenia (tak jest zwłaszcza w przypadku zmian pochodzenia wirusowego, które często mają charakter nawracający). W trakcie wykonywania całej procedury rana nie krwawi, a obrzęk oraz dolegliwości bólowe są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku zastosowania tradycyjnego skalpela. Dzięki tego rodzaju zaletom zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 są nie tylko znacznie bardziej precyzyjne, ale również skracają okres rekonwalescencji do minimum.

W naszej klinice do usuwania znamion, brodawek i innych zmian skórnych używamy nowoczesnego lasera CO2 z Ultraplusem. Jest to obecnie jedno z najskuteczniejszych urządzeń znajdujących zastosowanie nie tylko w obszarze medycyny estetycznej, ale także
w chirurgii ogólnej, onkologicznej, laryngologii oraz neurochirurgii. Laser ten charakteryzuje się niezwykle krótkim, subnanosekundowym czasem narastania i jest nieporównywalny
z żadną inną z dostępnych technologii. Wysoka energia krótkich impulsów o czasie trwania poniżej dwóch msek z szybkością powtarzania impulsów do 1000 Hz stanowi innowacyjne osiągnięcie w kontrolowanym, powtarzalnym, minimalnie inwazyjnym oddziaływaniu na komórki. Dzięki tak krótkiemu czasowi pracy, nie dochodzi do uszkodzeń termicznych zdrowych tkanek, a proces gojenia jest niemal bezbliznowy.

Opis zabiegu

Laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (czas trwania zabiegu jest uzależniony w głównej mierze od ilości oraz głębokości zmian, które chcemy usunąć). Miejsce poddane terapii zostaje odkażone, a następnie znieczulone środkiem znieczulającym Laser wykazuje bardzo precyzyjne działanie, powodując odparowanie zmiany skórnej i zamknięcie naczyń krwionośnych, minimalizując tym samym ryzyko powstania niepożądanych krwawień.

Miejsce po odparowaniu pokrywa się brązowym strupkiem – czas gojenia wynosi około dwóch tygodni. W przypadku większych ran zakładany jest opatrunek, natomiast mniejsze strupki (np. na twarzy, szyi) można pokryć makijażem. Rany po zabiegu można myć wodą
z mydłem, należy ją również dezynfekować środkiem odkażającym. Bezpośrednio po wygojeniu ran zaleca się rezygnację z opalania, ze względu na ryzyko powstania przebarwień nowego, świeżo utworzonego naskórka.

WSKAZANIA
 • włókniaki,
 • naczyniaki rubinowe,
 • brodawki pochodzenia wirusowego twarzy, stóp oraz rąk (tzw. kurzajki),
 • prosaki
 • mięczaki zakaźne,
 • ziarniaki naczyniowe,
 • potówki,
 • kępki żółte powiek,
 • różnego rodzaju znamiona barwnikowe (pieprzyki),
 • niektóre blizny, w tym między innymi blizny przerostowe (keloidy),
 • rozszerzone ujścia gruczołów łojowych,
 • modzele, nagniotki,
 • inne narośla skórne.
PRZECIWSKAZANIA
 • aktywne infekcje w obrębie leczonej zmiany skórnej (bakteryjne bądź wirusowe, np. opryszczka),
 • tendencje do powstawania blizn przyrosłych lub keloidów,
 • stany przedrakowe i choroby nowotworowe skóry,
 • stosowanie leków światłouczulających,
 • bielactwo oraz łuszczyca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nieunormowana cukrzyca,
 • świeżo opalona skóra.

Efekty zabiegu

Efekt terapii z zastosowaniem lasera CO2 jest natychmiastowy – nieestetyczna, chorobowa zmiana skórna znika tuż po zabiegu. Zazwyczaj większość zmian zakwalifikowanych do usunięcia można usunąć w trakcie jednej wizyty. Powtórzenia zabiegu wymagają jedynie niekiedy zmiany pochodzenia wirusowego, które mają tendencje do nawrotów (np. brodawki płaskie, kłykciny kończyste).

Zabiegi laserowego usuwania zmian skórnych mogą być przeprowadzane u dzieci, a także
u kobiet ciężarnych i karmiących piersią (powinny być jednak wykonywane jedynie wówczas, gdy istnieją do tego celu wyraźne wskazania).

Usuwanie zmian skórnych metodą chirurgiczną

Poza laserowym usuwaniem zmian skórnych, oferujemy również zabiegi tradycyjną metodą chirurgiczną. Metodę tę stosujemy w przypadku, gdy są przeciwwskazania do usunięcia zmiany laserem. Tego typu terapie są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są praktycznie bezbolesne dla pacjentów. Zaaplikowanie preparatu o właściwościach znieczulających sprawia, że dolegliwości bólowe zostają wyłączone, a dodatkowo dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co w dużej mierze zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych krwawień w trakcie zabiegu. Zmiany skórne są wycinane przy pomocy skalpela bądź metody elektrokoagulacji (wykorzystania prądu elektrycznego). W czasie zabiegu dodatkowo pobierane są wycinki ze zmian chorobowo zmienionych i oddawane do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Po wycięciu zmian zakładane są szwy wraz z opatrunkiem. W trakcie kilku pierwszych dni po zabiegu zaleca się unikanie kontaktu opatrunku z wodą. Szwy są zdejmowane z reguły po upływie od pięciu do czternastu dni (w zależności od rodzaju zabiegu i stopnia nasilenia zmian). Blizna w początkowej fazie może być widoczna, ale wraz z upływem czasu będzie ulegać blednięciu i stopniowemu zanikowi.

Po zabiegu usunięcia zmian skórnych metodą elektrokoagulacji, może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a także ból. Mogą również pojawić się na powierzchni skóry strupki, które jednak goją się w ciągu kilku dni. Po zabiegu należy unikać kąpieli w basenie,
a także ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego.