Bruksizm

Pod pojęciem bruksizmu rozumiemy patologiczne zaciskanie oraz tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące mimowolnie, najczęściej podczas snu. Wiele osób jest nieświadomych istnienia tej dolegliwości, aż do momentu, w którym pojawiają się konsekwencje zdrowotne, w postaci zaburzeń funkcjonowania układu ruchowego narządu żucia oraz patologicznego ścierania szkliwa. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, powoduje ścieranie koron zębowych, uszkodzenia szkliwa, rozchwianie zębów w szczęce i żuchwie, wreszcie doprowadza do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Bruksizm często bywa przyczyną przewlekłych bólów głowy.

Przyczyny bruksizmu

Bezpośrednie pochodzenie choroby nie jest znane, jednak wśród głównych czynników wywołujących zgrzytanie zębami wymieniamy m.in. nadmierny stres, wady zgryzu oraz zakażenia pasożytnicze (owsica). W leczeniu problemu można stosować leki uspokajające i wyciszające. Ochronę mechaniczną zębów zapewnią natomiast specjalne szyny odciążające, dopasowywane przez protetyka, przeznaczone do stosowania na noc. Szyna sprawdza się dobrze jednak tylko w początkowej fazie schorzenia. W późniejszym etapie pomóc może terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej, czyli botoksu.

Leczenie bruksizmu

Walkę z problemem zgrzytających zębów należy rozpocząć jak najprędzej, aby ograniczyć ryzyko negatywnych konsekwencji wpływających na cały organizm. Leczeniem bruksizmu, obok gabinetów stomatologicznych, zajmują się także kliniki medycyny estetycznej, w tym Klinika Medycyny Estetycznej PROESTETICA w Poznaniu. Jeżeli stosowanie szyny relaksacyjnej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów bądź też jest już za późno na jej zastosowanie, warto skorzystać z metody rozluźnienia mięśni przy udziale toksyny botulinowej.

Botoks na bruksizm – jak to działa?

Toksyna botulinowa, czyli botoks, w niewielkich ilościach jest środkiem bezpiecznym dla naszego organizmu. Botoks blokuje przewodzenie impulsów nerwowych płynących z mózgu do mięśni. Dzięki temu mięsień nie odbiera sygnału do skurczu i pozostaje zrelaksowany. Najczęściej botoks wstrzykiwany jest w celu wyeliminowania mimowolnych zmarszczek mimicznych, w tym charakterystycznej „lwiej zmarszczki” na czole. Toksyna botulinowa stosowana jest także w leczeniu nadmiernej potliwości, ponieważ blokuje odbiór sygnałów nerwowych pobudzających do aktywności gruczoły potowe. Do listy leczniczych zastosowań botoksu dołącza leczenie bruksizmu.

Lekarz wstrzykuje preparat botoks w określone miejsca twarzy tak, aby zmniejszyć intensywność pracy mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie zębów. Precyzyjne podanie preparatu pozwala uzyskać bardzo dobrze rezultaty terapeutyczne od razu po zabiegu. Warto podkreślić, że rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie i zgrzytanie zębami jest optymalne – wszystkie inne mięśnie twarzy pracują bez zmian. Dodatkowym atutem tego zabiegu jest wizualne wyszczuplenie twarzy.

Zabieg podania botoksu zajmuje zaledwie kilkanaście minut, jest bezbolesny i nie pozostawia śladów. Pacjent może powrócić do codziennych aktywności, choć w pierwszej dobie po zabiegu nie zaleca się masowania miejsca po zastrzyku, ani podejmowania intensywnej aktywności fizycznej. Przypominamy, że działanie botoksu jest czasowe – stopniowo słabnie. Dlatego dla podtrzymania rezultatów zaleca się powtórzenie zabiegu po około 6 miesiącach. Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego zalecamy dodatkowo stosowanie szyny relaksacyjnej dobranej przez protetyka, która odciąży mechanicznie aparat żucia.

Przeciwwskazania do leczenia bruksizmu botoksem:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • przyjmowanie antybiotyków,
 • aktywna infekcja wirusowa,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Objawy bruksizmu

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Oto niektóre oznaki, które powinny zaniepokoić:

 • bóle głowy po przebudzeniu,
 • bóle w okolicach oczodołów,
 • bóle ucha,
 • rozchwianie zębów,
 • bóle zębów,
 • ograniczona ruchomość głowy,
 • krwawienia dziąseł i inne oznaki infekcji przyzębia.

W zdiagnozowaniu i potwierdzeniu problemu nocnego zgrzytania zębów pomoże lekarz stomatolog, który na podstawie oględzin szkliwa będzie w stanie ocenić czy problem występuje oraz jakie jest jego nasilenie.

Zobacz też:
Botoks – co warto wiedzieć.
Botoks. czy jest się czego bać?