Przyczyny

Bezpośrednie pochodzenie choroby nie jest znane, jednak wśród głównych czynników wywołujących zgrzytanie zębami wymieniamy m.in. nadmierny stres, wady zgryzu oraz zakażenia pasożytnicze (owsica). W leczeniu problemu można stosować leki uspokajające i wyciszające. Ochronę mechaniczną zębów zapewnią natomiast specjalne szyny odciążające, dopasowywane przez protetyka, przeznaczone do stosowania na noc. Szyna sprawdza się dobrze jednak tylko w początkowej fazie schorzenia. W późniejszym etapie pomóc może terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej, czyli botoksu.

Leczenie

Walkę z problemem zgrzytających zębów należy rozpocząć jak najprędzej, aby ograniczyć ryzyko negatywnych konsekwencji wpływających na cały organizm. Leczeniem bruksizmu, obok gabinetów stomatologicznych, zajmują się także kliniki medycyny estetycznej, w tym PROESTETICA Klinika dr Prager w Poznaniu. Jeżeli stosowanie szyny relaksacyjnej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów bądź też jest już za późno na jej zastosowanie, warto skorzystać z metody rozluźnienia mięśni przy udziale toksyny botulinowej.

Lekarz wstrzykuje toksynę botulinową w określone miejsca twarzy, tak aby zmniejszyć intensywność pracy mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie zębów. Precyzyjne podanie preparatu pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty terapeutyczne od razu po zabiegu. Warto podkreślić, że rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie i zgrzytanie zębami jest optymalne – wszystkie inne mięśnie twarzy pracują bez zmian. Dodatkowym atutem tego zabiegu jest wizualne wyszczuplenie twarzy.

Zabieg podania botoksu zajmuje zaledwie kilkanaście minut, jest bezbolesny i nie pozostawia śladów. Pacjent może powrócić do codziennych aktywności, choć w pierwszej dobie po zabiegu nie zaleca się masowania miejsca po zastrzyku, ani podejmowania intensywnej aktywności fizycznej. Przypominamy, że działanie botoksu jest czasowe – stopniowo słabnie. Dlatego dla podtrzymania rezultatów zaleca się powtórzenie zabiegu po około 6 miesiącach. Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego zalecamy dodatkowo stosowanie szyny relaksacyjnej dobranej przez protetyka, która odciąży mechanicznie aparat żucia.