Laserowe usuwanie blizn i blizn potrądzikowych

W Klinice Medycyny Estetycznej PROESTETICA wykonujemy laserowe usuwanie blizn z wykorzystaniem nowoczesnych laserów frakcyjnych CO2: NeoSkin – o zwiększonej mocy znamionowej w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami, oraz Mixel – o znakomitych parametrach zabiegowych. Terapia z wykorzystaniem tych laserów frakcyjnych przynosi bardzo dobrze rezultaty w zakresie przebudowy i rewitalizacji skóry. W zależności od indywidualnego przypadku udaje nam się całkowicie wyeliminować bądź znacząco zmniejszyć widoczność blizn, rozstępów i innych niedoskonałości skóry, zarówno na twarzy, jak i w innych obszarach ciała.

Laser frakcyjny CO2 NeoSkin zapewnia uzyskanie mocy nawet 40 W w trybie Ultra Pulse, co sprawia, że znacząco minimalizujemy strefę uszkodzeń termicznych w obszarze tkanek sąsiadujących z leczoną zmianą. Skrócony czas impulsu NeoSkin zapewnia wyższą efektywność zabiegu i czas rekonwalescencji skrócony do minimum. Pozwala to na przeprowadzenie niezwykle efektywnego zabiegu z jednocześnie wysokim profilem bezpieczeństwa i szybkim czasem gojenia, skróconym do 5-6 dni.

Laser frakcyjny CO2 Mixel wyróżnia się najmniejszą średnicą wiązki wśród laserów frakcyjnych dostępnych na rynku (MTZ=70um). Urządzenie zapewnia skuteczne pobudzenie do regeneracji głębokich warstw skóry, przy stosunkowo niewielkich uszkodzeniach. Osiągamy bardzo dobre rezultaty lecznicze, przy krótkim okresie rekonwalescencji. Dodatkowo, Mixel nadaje się do wykorzystania przy praktycznie wszystkich typach skóry.

Na czym polega usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym?

Technologia laseroterapii frakcyjnej polega na kontrolowanym uszkadzaniu wierzchnich warstw skóry, w celu uruchomienia naturalnych procesów odbudowy i regeneracji. Zabieg działa dwukierunkowo: z jednej strony niszczy zmianę powierzchowną, z drugiej natomiast stymuluje skórę do intensywnej przebudowy. W reakcji obronnej działające w skórze komórki zwane fibroblastami rozpoczynają produkcję nowych włókien kolagenowych, które działają jak naturalne rusztowanie dla skóry. To dzięki kolagenowi skóra jest sprężysta i jędrna. Odbudowa kolagenowa powoduje, że w ciągu kilku miesięcy od zabiegu z wykorzystaniem lasera kondycja skóry ulega wyraźnej poprawie.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych może być przeprowadzone u osób, które nie mają już aktywnych zmian trądzikowych. Jeżeli trądzik nadal jest aktywny, należy najpierw przeprowadzić leczenie dermatologiczne. W procesie przebudowy kolagenowej blizny potrądzikowe zostają spłycone i zregenerowane od środka, zastąpione zdrową skórą. W zależności od głębokości blizn i reakcji na leczenie może być potrzebnych od 3 do 5 zabiegów powtarzanych co 6-8 tygodni. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych można przeprowadzić zarówno u osób o świeżych przebarwieniach pozapalnych (jeszcze zaczerwienionych), jak i u tych osób, które mają już te ślady od lat. My rekomendujemy, aby nie zwlekać z decyzją o zabiegu, ponieważ najszybciej usuwają się blizny i rozstępy stosunkowo młode.

Jak to działa?

Podczas resurfacingu, czyli laserowej regeneracji, skóra zostaje wystawiona na działanie energii lasera. Wiązka energii wytwarza sieć mikroskopijnych, punktowych uszkodzeń sięgających skóry właściwej. W mikrostrefach oddziaływania lasera dochodzi do odparowania i koagulacji tkanek. Ciepło wytwarzane w tym czasie pobudza zdrowe (nieuszkodzone) obszary tkanek do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, w tym do naturalnej produkcji nowych włókien kolagenowych. Ujmując działanie lasera frakcyjnego w skrócie: każde mikroskopijne punktowe uszkodzenie skóry otoczone jest w pełni zdrową tkanką, która w procesie regeneracji odbudowuje uszkodzenie, zastępując je całkowicie nową, świeżą i gładką skórą.

Zabiegi z wykorzystaniem laserów frakcyjnych są mało inwazyjne, jednak mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem podczas przeprowadzania zabiegu, jak i podczas rekonwalescencji. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu maścią lignokainowo-tetrakainową, dla zwiększenia komfortu pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu zauważalne jest zaczerwienienie i obrzęk. Skóra musi się wygoić. W trzecim i czwartym dniu po zabiegu wystepuje silne łuszczenie martwego naskórka. Dzieki temu procesowi skóra ulegnie wygładzeniu. Z każdym dniem skóra będzie wyglądać coraz lepiej. Będzie to pierwszy z dwóch etapów rewitalizacji. Kolejny etap to intensywna przebudowa kolagenu, która trwać będzie w przeciagu kilku kolejnych miesiecy.
Czas trwania gojenia może różnić się w zależności od zastosowanych parametrów pracy lasera. Większa moc i dłuższy czas trwania impulsu działają silniej, dając też lepszy efekt końcowy, lecz jednocześnie wymagają dłuższej rekonwalescencji. Ze wzgledu na znakomite parametry naszych laserów frakcyjnych Neoskin i Mixel, czas rekonwalescencji jest krótki.

Działanie lasera frakcyjnego jest wszechstronne. Zabieg pozwala zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych, niektórych blizn pourazowych, rozstępów, przebarwień posłonecznych, poszerzonych porów, drobnych zmarszczek i oznak starzenia w postaci wiotczejącej skóry. Resurfacing można przeprowadzać na wszystkich obszarach ciała.

Jakie efekty daje laserowej usuwanie blizn?

W ciągu kilku dni po zabiegu, gdy skóra goi się, można zauważyć jej wygładzenie i ujędrnienie. Przebudowa kolagenowa zajmuje od około 3 do 6 miesięcy. Poprawa jędrności utrzymuje się do około dwóch lat. Oczywiście zabieg spowalnia, lecz nie zatrzymuje procesów starzenia, dlatego w celu zachowania młodej skóry można powtarzać go co kilka lat. Jeśli zaś zależy nam na usunięciu blizn i innych niedoskonałości (rozstępy, przebarwienia), zabieg wykonuje się w określonej ilości powtórzeń i w kilkutygodniowych odstępach czasu, według wskazań lekarza.

Jak dbać o skórę po laserowym usuwaniu blizn?

W klinice PROESTETICA wykonujemy zabiegi przy użyciu nowoczesnych laserów frakcyjnych CO2 pozwalających na skrócenie okresu rekonwalescencji. Pomimo kilkudniowego gojenia stan skóry po zabiegu pozwala na powrót do codziennych aktywności. Warto jednak odpowiednio dbać o skórę po zabiegu laserowym. Do oczyszczania można stosować łagodne płyny micelarne. Skórę można pielęgnować łagodnymi kremami nawilżającymi, które zniosą wrażenie delikatnego podrażnienia i przyspieszą regenerację skóry. Bezwzględnie należy unikać ekspozycji na słońce obszarów skóry poddawanych działaniu lasera (w razie potrzeby należy użyć wysokiego filtra ochronnego SPF 50). Są to oczywiście wskazówki uniwersalne. W niektórych przypadkach lekarz zaleca pacjentowi indywidualne formy ochrony skóry dostosowane do jego potrzeb.

Zobacz też: Laser frakcyjny i peeling laserowy