Wspominając minione lato wraz z wylegiwaniem się na plaży, często pamiętamy również „walkę” z nadmiernym owłosieniem. Chcąc tego uniknąć w przyszłym sezonie, już teraz zaczynacie się zgłaszać do nas w kwestii depilacji laserowej. Jest to doskonały czas, ponieważ cały proces trwa kilka miesięcy.
Spotykając się z Wami w gabinecie na konsultacjach zauważyliśmy, że mimo popularności tych zabiegów istnieje nadal bardzo dużo niejasności. Zmobilizowało mnie to do napisania artykułów, w których postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.
Zacznijmy od podstaw. Dziś część pierwsza:
JAK, GDZIE, PRZEZ KOGO?
1) Jak działa laser do depilacji?
Promieniowanie laserowe pochłaniane jest przez barwnik zawarty we włosie, czyli melaninę. Istotą trwałego usuwania owłosienia jest podgrzanie melaniny w mieszku włosowym, co powoduje niszczenie komórek macierzystych odpowiedzialnych za odrost włosów
2) Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Najistotniejszą sprawą jest bezwzględny zakaz opalania się oraz mechanicznego usuwania owłosienia z miejsca, które chcemy poddać depilacji na co najmniej 4 – 6 tygodni przed planowanym zabiegiem. Dzień przed zabiegiem należy włosy dokładnie zgolić maszynką, zostawiając jedynie mały fragment, na podstawie którego będą dobrane parametry zabiegowe.
3) Dlaczego skóra nie może być opalona?
Opalanie pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny. Jest to barwnik, który pochłania promieniowanie laserowe. Docelowo chcemy, żeby energia kumulowała się w melaninie zlokalizowanej we włosach,. Jeśli jednak wiązka laserowa napotka na swojej drodze duże ilości melaniny w naskórku, znaczna część energii zostanie przez niego pochłonięta i nie wniknie do włosa. Zabieg taki będzie mało skuteczny, a ponad to doprowadzi do oparzenia skóry. Zapytacie Państwo, skąd zatem reklamy o możliwości wykonywania zabiegów na skórze opalonej? Teoretycznie jest to możliwe, jednak energia użyta do tego zabiegu musi zostać znacząco obniżona aby nie doszło do wspomnianego oparzenia. To z reguły oznacza słaby lub jedynie chwilowy efekt.
4) Dlaczego mechaniczne usuwanie włosów zaburza proces depilacji?
Podczas depilowania włosów woskiem, depilatorem lub pęsetą usuwamy jedynie łodygę włosa, w której kumuluje się melanina. Istotą zabiegu laserowego jest trwała depilacja – czyli zniszczenie macierzy włosa. Jeśli pozbawimy mieszek włosowy umiejscowionej w nim łodygi włosa, pozbawiamy go swoistej drogi, przez którą ma wniknąć energia lasera. Nie zdoła ona dotrzeć do macierzy, w wyniku czego zabieg będzie nieefektywny i większość włosów odrośnie.
5) Czy należy zapuścić włosy do zabiegu?
Absolutnie nie, nie jest to wymagane. Trzeba jedynie zaprzestać ich mechanicznego usuwania na około 4 tygodnie przed zabiegiem na twarzy, natomiast w przypadku tułowia i kończyn jest to okres od 6 do 8 tygodni. Dozwolone jest wtedy jedynie golenie włosów lub używanie kremów depilacyjnych (jednak nie w dniu zabiegu! – inaczej skóra może być podrażniona). Zdarza się, że pacjenci nie przestrzegają zalecanych odstępów i przychodzą wcześniej z niewielką ilością włosów. Zabieg taki może się odbyć, należy jednak liczyć się z jego mniejszą skutecznością i koniecznością wykonania większej serii zabiegów.
6) Dlaczego włosy przed zabiegiem powinny być zgolone?
W trakcie ekspozycji skóry na promieniowanie laserowe, wszystkie włosy wystające ponad powierzchnię skóry ulegają spaleniu, co może doprowadzić do oparzeń naskórka. Dodatkowo zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ duża część energii skupi się na odrośniętym fragmencie włosa, a nie na jego części umiejscowionej w skórze.
7) Przez kogo jest wykonywany zabieg?
Zabieg z użyciem laserów medycznych, może być wykonywany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny. W naszej klinice konsultację przedzabiegową oraz próbę laserową przeprowadza lekarz, natomiast sam zabieg wykonywany jest przez kosmetologa. Dobranie parametrów przez lekarza gwarantuje większą skuteczność zabiegową. Istotnie ważna jest też gwarancja opieki medycznej w trakcie całego procesu depilacji.
8) Jak przebiega zabieg?
Po konsultacji lekarskiej i ustaleniu parametrów zabiegowych wykonujemy tzw. „próbę laserową” w obszarze, jaki ma być poddany zabiegowi. Umożliwia nam ona dobranie najbardziej efektywnych parametrów oraz pokazuje, jak dany pacjent reaguje na promieniowanie laserowe. Jeśli na skórze nie dzieje się nic niepokojącego przystępujemy do zabiegu.
9) Czy zabieg jest bolesny?
W momencie impulsu lasera pacjent odczuwa delikatne ukłucie i ciepło. Rodzaj tych odczuć jest bardzo indywidualny i zależy w dużej mierze od wrażliwości skóry, lokalizacji, koloru i grubości włosów. Warto dodać, że laser LIGHTSHEER DESIRE wyposażony jest w specjalny system chłodzenia końcówką ChillTip, dzięki któremu znacząco zmniejszamy dyskomfort zabiegu. Dodatkowo można zastosować specjalny żel chłodzący do laseroterapii.
10) Jak wygląda skóra po zabiegu? Jakich powikłań można się spodziewać?
Należy pamiętać, że zabiegi depilacji laserowej absolutnie nie wykluczają nas z życia codziennego. Praktycznie bezpośrednio po zabiegu możemy wrócić do normalnych czynności. Do 24h po zabiegu może utrzymywać się rumień oraz obrzęk okołomieszkowy, któremu nie powinno towarzyszyć pieczenie, ani ból. Po dokładnym wywiadzie i próbie laserowej powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Ważne jest, aby bezwzględnie stosować się do wszystkich wskazań pozabiegowych. Najczęściej odnotowywane powikłania związane są z oparzeniem skóry, które może doprowadzić do zaburzeń barwnikowych w postaci przebarwień lub odbarwień. Niemniej jednak, jeśli jesteśmy pod opieką specjalistów niemal wszystkie powikłania poddają się leczeniu bez pozostawienia trwałych blizn. Dlatego tak ważne jest, żeby przy wyborze miejsca do którego się udajemy kierować się kwalifikacjami personelu oraz dostępnością opieki lekarskiej.
11) Jakie są wskazania pozabiegowe?
Bezpośrednio po zabiegu, jeśli utrzymuje się rumień, możemy zastosować preparat łagodzący, tj. żel aloesowy, alantan, panthenol. Musimy pamiętać, by przez kilka dni nie drażnić miejsc poddanych depilacji – odstawiamy mocno perfumowane preparaty do mycia, agresywne antyperspiranty, kosmetyki na bazie alkoholu i AHA oraz peelingi. Należy również unikać gorących kąpieli, sauny, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego oraz publicznych basenów przez co najmniej 2 dni. Dodatkowo, przez cały czas trwania terapii, obowiązuje całkowity zakaz opalania się na słońcu oraz w solarium, stosowania samoopalaczy oraz wyrywania mechanicznego pozostałych włosów, które można oczywiście regularnie golić maszynką.
12) Co się dzieje z włosami po zabiegu?
Uszkodzone podczas zabiegu włosy nie wypadają natychmiastowo. Część włosa znajdująca się w skórze, powoli przesuwa się ku powierzchni, co może dać wrażenie, że włosy nadal rosną. Samoistnego wypadania włosów możemy się spodziewać, po około 2 tygodniach, natomiast całkowity efekt pierwszego zabiegu widoczny jest dopiero po około 4 tygodniach. Martwe włosy, które stopniowo wypadają mogą być bardziej szorstkie i sztywne, więc dla własnego komfortu można je oczywiście zgolić maszynką.
Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam w przystępny sposób najważniejsze informacje. Zapraszam do śledzenia naszych artykułów, gdyż będą one obejmowały kwestie bezpieczeństwa i skuteczności depilacji laserowej oraz powodów, dla których po nią sięgamy.
Katarzyna Tymicka
kosmetolog