Lato w pełni, a wiele z nas nadal walczy z tłuszczykiem, który przybył nam po zimowym letargu. O szkodliwym dla zdrowia efekcie nadwagi pisaliśmy już w kwietniowym artykule. Dla własnego dobra lepiej pozbyć się niechcianych kilogramów negatywnie wpływających na nasze zdrowie i przy okazji poprawić samopoczucie dzięki smuklejszej sylwetce. W naszej klinice mamy wiele świetnych zabiegów sprzętowych kształtujących ciało takich jak: Icoone, New Midas, Cavi Lipo lub medycznych jak lipoliza iniekcyjna. Ja jednak chciałabym przybliżyć Wam temat masażu manualnego. Czy istnieje masaż odchudzający?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, masaż nie odchudza. Jest on niemniej niezbędnym środkiem wspomagającym kształtowanie szczupłej sylwetki w trakcie kuracji odchudzającej lub jej utrzymania po zakończeniu odchudzania. Pozytywny rezultat osiąga się przez wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, poprawę krążenia, dotlenienie i usprawnienie odprowadzania toksyn z masowanych obszarów. Nie ma specjalistycznej odmiany masażu, którego jedynym zadaniem jest poprawa sylwetki. W tym celu stosuje się różne techniki masażu klasycznego oraz inne rodzaje masaży specjalistycznych, wykonywanych ręcznie i za pomocą przyrządów. Istotny jest rodzaj zwalczanego problemu estetycznego. W terapii manualnej mającej wpłynąć na poprawę sylwetki wykonuje się całościowy lub częściowy masaż „problematycznych obszarów”, np. ud i pośladków czy brzucha. A oto, co konkretnie uzyskamy drogie Panie i Panowie poprzez masaż manualny:
Ujędrnienie – masaż ma na celu działanie wygładzające i napinające, poprzez mechaniczną stymulację tkanki łącznej. Masaż wpływa korzystnie na właściwości włókien odpowiedzialnych za napięcie skóry elastyny i kolagenu. Wspomaga odprowadzanie zbyt dużej ilości wody, jak również chroni przed pojawieniem się nadmiaru tzw. luźnej skóry po skutecznym odchudzaniu, jaki i również wspomaga jej regenerację.
Drenaż limfy – masaż stymuluje układ limfatyczny, zapewnia zwiększenie drożności limfy, gwarantuje skuteczne oddziaływanie na tkanki głębiej położone a także na skórę. Dodatkowo zapewnia zwiększenie ukrwienia tkanek, mięśni i skóry. Doprowadza także do skuteczniejszego ich odżywienia i dotlenienia co wpływa na szybszą przemianę materii oraz pozbycie się toksyn z organizmu. Lepsze odżywienie wpływa także na koloryt skóry. Drenaż limfatyczny ułatwi krążenie chłonki dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się smukłymi nogami bez widocznych obrzęków.
Zniwelowanie cellulitu – masaż pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej oraz guzków i złogów tłuszczowych. Dzięki systematycznej pracy możemy zmniejszyć efekt tzw. skórki pomarańczowej. Ruchy podczas takiego masażu powinny być wykonywane dość silnie i rytmicznie w celu mobilizacji położonej głębiej tkanki tłuszczowej.
Niestety, samym masażem nie jesteśmy w stanie zdziałać cudów. Nieodzownym elementem każdej kuracji odchudzającej powinna być racjonalna dieta, połączona ze zmianą złych nawyków żywieniowych, gimnastyką oraz intensywną pielęgnacją ciała.
W pierwszych dniach diety odchudzającej tracimy tylko wodę. Dopiero później spalamy tkankę tłuszczową. Dlatego podczas stosowania diety odchudzającej należy pamiętać o jak najczęstszym piciu wody mineralnej. Woda pomoże w wyeliminowaniu toksyn, które uwalniają się z organizmu także przez pory skórne. Aż 20 proc. wody całego ustroju zgromadzone jest w skórze. Bez wody naskórek staje się suchy, szorstki i wyraźnie mniej elastyczny. Tłuszcz, podobnie jak woda, pełni w skórze ważną funkcję. Stanowi wypełniacz napinający skórę. Gdy tkanka tłuszczowa gwałtownie znika, nie ma już podpory niezbędnej do prawidłowego napięcia skóry. Traci ona sprężystość, wiotczeje i coraz bardziej obwisa. Dotyczy to zwłaszcza osób po 35. roku życia.
Drodzy czytelnicy, masaż modelujący sylwetkę możemy również wykonać w warunkach domowych. Pomocne są olejki, odżywcze balsamy do ciała oraz kremy przeciwko cellulitowi. Preparaty te doskonale działają na wierzchnie warstwy skóry i pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji. Ponadto usprawniają krążenie, dzięki czemu lepiej usuwane są produkty przemiany materii i toksyny zgromadzone w komórkach tłuszczowych. Mają też działanie przeciwobrzękowe.
Do substancji czynnych stosowanych w preparatach wyszczuplających zaliczamy:
– Jod – odpowiedzialny za metabolizm tłuszczu w komórkach;
– Alkaloidy roślinne (kofeina, teofilina, teobromina) – regulują zaburzenia krążenia oraz wzmacniają lipolizę.
– Flawonoidy (rutyna, kwercytyna, hesperydyna, kemferol, hiperydyna) – normalizują przepuszczalność naczyń włosowatych oraz wzmacniają ich odporność;
– Saponiny – mają działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne;
– Glikozydy – stymulują mikrokrążenie w skórze, przeciwdziałają zastojom wody;
– L-karnityna odgrywa zasadniczą rolę w utlenianiu i spalaniu kwasów tłuszczowych;
– Olejki eteryczne – geraniowy, rozmarynowy, bazyliowy, korzenne stymulują procesy przemiany materii w skórze i pod skórą, a tym samym pomagają usunąć toksyny i złogi; olejki: cedrowy, cyprysowy i jałowcowy przeciwdziałają zastojom wody; olejki cynamonowy i imbirowy stymulują spalanie triglicerydów.
Z masażu odchudzającego nie powinno się korzystać w przypadku większości problemów z krążeniem oraz skórnych. Zdecydowanie z tego typu zabiegów należy zrezygnować, jeżeli występują stany zapalne i alergiczne skóry, zapalenie węzłów chłonnych, zakrzepy, tętniaki, zapalenie żył, nowotwór czy owrzodzenia.
Efektowne modelowanie sylwetki wymaga zastosowania wielu czynników, na które składają się przede wszystkim dieta, ćwiczenia oraz zabiegi pielęgnacyjne. Nowoczesne medycyna estetyczna przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii pozwala na przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych celem wysmuklenia najbardziej newralgicznych partii ciała poprzez usuwanie tłuszczu. Profesjonalna aparatura oraz wiedza i kompetencje naszego doświadczonego personelu pozwalają osiągnąć widoczne rezultaty już po kilku wizytach, a odpowiednio zaplanowany harmonogram spotkań gwarantuje osiągnięcie pożądanych efektów w zakresie modelowania ciała.
Agata Janiak
Kosmetolog