Chciałabyś zimą wprowadzić retinol do pielęgnacji domowej? Jeszcze zdążysz, póki nie ma wysokiego nasłonecznienia. Nie wiesz jednak od czego zacząć i jakiego działania możesz oczekiwać? Wyjaśnijmy te kwestie.
Retinol – czym jest i jakie jest jego działanie.
Zacznijmy od początku – retinol jest jedną z najaktywniejszych form witaminy A stosowaną w kosmetologii i dermatologii. Powszechnie znana jako składnik o szerokim spektrum działania. W głównej mierze przyspiesza regenerację naskórka, przez co prowadzi do poprawy tekstury skóry, wygładzając ją. Dodatkowo wnika do głębszych warstw skóry pobudzając fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowo-elastynowych (zwiększając jej napięcie).
Swoją popularność zawdzięcza też ze względu na redukcję zmian pigmentacyjnych oraz trądzikowych (poprzez zmniejszenie wydzielania sebum oraz działanie przeciwzapalne).
Formy retinolu
W branży kosmetologicznej wyróżnia się kilka form retinolu. Jednym z nich jest retinaldehyd popularnie nazywanym retinalem. Jest to forma pośrednia między retinolem a kwasem retinowym. Składnik ten jest mniej drażniący dla naskórka, ale wciąż wykorzystywany w przypadku seboregulacji czy redukcji zmian trądzikowych.
Kolejnymi są estry retinolu – polecane dla osób początkujących z wysokim uwrażliwieniem skóry. W efektywności jednak jest zdecydowanie słabszy niż czysty retinol.
Najsilniejszą formą witaminy A jest z kolei kwas retinowy, czyli tretinoina. Dostępna jest wyłącznie na receptę. Swoją skuteczność zawdzięcza bezpośredniemu wiązaniami z receptorami komórkowymi. Silnie redukuje zmarszczki, przebarwienia i leczy trądzik. Niestety ma w związku z tym największy potencjał drażniący stąd wymagana jest opieka dermatologiczna przy jego zastosowaniu.
Zasady wprowadzania retinolu
Przed pierwszorazowym zastosowaniem retinolu skonsultuj się z kosmetologiem prowadzącym, aby dobrać odpowiednie stężenie oraz jego formę. Z reguły warto zacząć te działania na jesień, aby w razie ryzyka podłuszczania naskórka zminimalizować ryzyko powstania przebarwienia po ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Niemniej jednak zimą również warto, byle zdążyć przed wiosennym słońcem.
Wprowadzając do pielęgnacji retinol, kieruj się następującymi zasadami:
- Zacznij stosowanie stopniowe – 1 raz na 5 dni aby przyzwyczaić skórę do retinolu (zbudować tolerancję),
- Zawsze aplikuj go na noc po uprzednim demakijażu oraz tonizacji skóry. Jest to składnik, który stosowany rano może wywołać działanie fotouczulające,
- Podczas porannej pielęgnacji nie zapomnij o stosowaniu kremów z filtrem SPF,
- Zadbaj o nawilżanie i regenerację naskórka, aby uniknąć przesuszenia,
- W pierwsze fazie używania retinolu zrezygnuj z innych drażniących składników aktywnych (typu wysoko stężone kwasy owocowe),
- Pamiętaj, że retinol można stosować na twarz, ale również na ciało.
O czym musisz pamiętać stosując retinol
Wskazanie do wprowadzenia retinolu pojawia się jeśli jesteś osobą, której skóra wykazuje rozpoczęte procesy starzenia, z rozszerzonymi porami, zmianami trądzikowymi, przebarwieniami czy nadmiernym przetłuszczaniem. Jeżeli chcesz zastosować retinol po raz pierwszy lub nie jesteś pewny jaka forma będzie dla Ciebie odpowiednia, skorzystaj z porady specjalisty. Pod okiem kosmetologa stosowanie retinolu jest bezpieczne i zapewnia wysoką skuteczność w działaniu.
Ewelina Rogozińska – kosmetolog