Decyzja o sposobie pozbywania się zmian skórnych zależy od wielu czynników, takich jak ich typ, rozmiar i lokalizacja. W dzisiejszym wpisie omówimy dwa powszechne podejścia do usuwania znamion: laserowe oraz chirurgiczne. Ważne jest, aby metoda była wybrana po dogłębnej analizie stanu zmiany, a także uwzględniała indywidualne uwarunkowania pacjenta. Konsultacja z lekarzem dermatologiem jest ważnym elementem planowania właściwego rodzaju zabiegu.
Usuwanie znamion metodą laserową
Jedną z dostępnych metod jest wykorzystanie skoncentrowanych wiązek światła do celowego niszczenia tkanki. Usuwanie znamion techniką laserową jest często stosowane przy mniejszych zmianach, które nie wykazują cech atypowych. Laser pozwala na wykonanie zabiegu bez konieczności cięcia skóry oraz minimalizuje widoczność blizny pozabiegowej . Jednak aby zostać zakwalifikowanym do usunięcia zmiany skórnej metodą laserową, konieczna jest dokładna ocena dermatologiczna. W tym względzie pacjent może skorzystać z konsultacji u dermatologa w naszej Klinice lub zasiegnąć porady diagnostycznej w innej placówce. Najważniejsze, by dermatolog wykluczył przeciwwskazania do laseroterapii. Czas potrzebny do usuwania znamion laserem jest zwykle krótszy w porównaniu do zabiegów chirurgicznych, co jest ważnym aspektem dla wielu pacjentów.
Alternatywa dla lasera, czyli chirurgiczne usuwanie znamion
Podejrzenie zmian nowotworowych lub ich atypowa struktura mogą wykluczać możliwość wykorzystania zabiegów laserowych. Wówczas rekomendowane jest chirurgiczne usuwanie znamion. Zabieg ten polega na wycięciu zmiany wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, co ma na celu całkowite pozbycie się niepokojących znamion. Próbka jest następnie badana histopatologicznie, co pozwala na ocenę ewentualnych nieprawidłowości.
Usunięcie zmian skórnych metodą chirurgiczną jest często zalecane, gdy wymagana jest analiza histologiczna, która może wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych.
Porównanie metody laserowej i chirurgicznej
Obie techniki usuwania znamion mają swoje zalety i mogą być odpowiednie w zależności od indywidualnych potrzeb. Metoda laserowa jest mniej inwazyjna i zazwyczaj wiąże się z krótszym czasem gojenia. Może jednak nie być odpowiednia dla wszystkich typów zmian, zwłaszcza tych, które są głębiej zlokalizowane w skórze. Natomiast metoda chirurgiczna, choć bardziej inwazyjna, pozwala na dokładniejsze badanie usuniętej tkanki. Wybór sposobu powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem, który oceni stan zdrowia skóry.
Postępowanie po zabiegu usuwania znamion
Niezależnie od wybranej metody ważna jest odpowiednia pielęgnacja rany. Pacjenci mogą oczekiwać pewnego stopnia dyskomfortu, zaczerwienienia lub obrzęku w miejscu zabiegu laserowego lub chirurgicznego. Wszelkie instrukcje dotyczące opieki powinny być ścisłe przestrzegane, aby wspomóc proces gojenia i zminimalizować ryzyko powikłań.
Usuwanie znamion w klinice w Poznaniu
Wybór sposobu usuwania zmian skórnych powinien być przemyślany i oparty na diagnozie podczas konsultacji dermatologicznej. Zarówno laserowa, jak i chirurgiczna metoda usuwania znamion mają swoje miejsce w dermatologii i są dostosowywane do specyfiki zmian skórnych oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W Poznaniu można z nich skorzystać w klinice medycyny estetycznej PROESTETICA Klinika dr Prager. Szczegółowe informacje na temat zabiegów wraz z cennikiem dostępne są na stronie internetowej: https://proestetica.com.pl/zabiegi/laserowe-usuwanie-znamion-i-zmian-skornych/ oraz https://proestetica.com.pl/zabiegi/chirurgiczne-usuwanie-znamion-i-zmian-skornych/