Przyczyny

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest zmiana wielkości lub kształtu warg sromowych. Problemem, z którym najczęściej borykają się pacjentki są przerośnięte wargi sromowe mniejsze lub wiotkie, obwisłe wargi sromowe większe. Problemy z wargami sromowymi mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Zmiana wyglądu i kształtu miejsc intymnych może być efektem naturalnego porodu, menopauzy lub procesu starzenia się, kiedy zanika tkanka tłuszczowa w miejscach intymnych.

Nieprawidłowości w budowie warg sromowych bardzo często wiążą się z dolegliwościami bólowymi podczas stosunku, prowokując bolesne podrażnienia, otarcia oraz nawracające infekcje intymne. Mogą też utrudniać codzienną aktywność, bieganie czy jazdę na rowerze.

Labioplastyka ma zatem ogromny wpływ nie tylko na estetykę wyglądu narządów intymnych, ale również na samopoczucie i samocenę kobiety, wzrost satysfakcji ze współżycia i powrót do normalnej aktywności fizycznej.

Leczenie

Zabieg poprzedza konsultacja, podczas której lekarz nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką i poznaje jej oczekiwania, ale przedstawia możliwości zabiegowe oraz spodziewane efekty.

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza ginekologa z wykorzystaniem najnowszego sprzętu laserowego lub poprzez cięcie chirurgiczne. Po przeprowadzonej korekcji warg sromowych lekarz zakłada rozpuszczalne szwy, dzięki czemu nie będzie potrzeby ich ściągania.

Dla jeszcze lepszych efektów stosuje się również zabiegi wypełnienia i rewitalizacji warg sromowych kwasem hialuronowym.