Przyczyny

Pory są nieodłącznym elementem naszej skóry, dzięki nim skóra oddycha, usuwa pot i sebum. Zatem ujścia gruczołów łojowych, są niezbędne do tego, by skóra funkcjonowała prawidłowo.

Rozszerzone pory to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Najczęściej cera z rozszerzonymi porami ma tendencję do nadprodukcji sebum, błyszczenia się skóry, pojawiania wągrów i wyprysków. Prawie niewidoczne pory skóry mają osoby posiadające cerę normalną lub suchą.

Na rozszerzone pory mają także wpływ uwarunkowania genetyczne, ponieważ skłonność do ich występowania jest dziedziczna. Inną przyczyną pojawiania się rozszerzonych porów jest nieodpowiednia i nieprawidłowa pielęgnacja, która w późniejszych latach może wpływać na ich pojawienie się. Ponadto, nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie słoneczne oraz palenie papierosów przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny, w wyniku czego skóra staje się rozciągnięta, a pory wydłużone.

Leczenie

W ofercie PROESTETICA Klinika dr Prager znajdują się różnorodne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które pomogą w znacznym stopniu obkurczyć pory i zmniejszyć ich widoczność.

Bardzo dobre efekty w postaci zwężenia rozszerzonych porów uzyskamy stosując terapie laserowe. Zarówno laser frakcyjny CO2, Genesis oraz najnowszej generacji na rynku laser pikosekundowy PICOCARE 450. Dzięki działaniu lasera, bez względu na jego rodzaj, cera staje się wygładzona, a rozszerzone pory są zminimalizowane.

Dobrym sposobem na walkę z rozszerzonymi porami są także peelingi: peeling medyczny złuszczający martwy naskórek za pomocą mieszanki substancji chemicznych, silniejsze w działaniu złuszczanie laserem frakcyjnym oraz laserowy peeling węglowy, wykonywany przy użyciu wysokoenergetycznego lasera pikosekundowego PICOCARE 450. Procedura zabiegu polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry z rozszerzonymi porami uprzednio pokrytej specjalną maską węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w pory i absorbują energię światła laserowego. Dzięki połączeniu efektów fotoablacji i fototermolizy dochodzi do złuszczenia zewnętrznej warstwy naskórka razem z jego niedoskonałościami. Efektem zabiegu jest oczyszczona, gładka skóra, zmniejszenie stanów zapalnych, ustabilizowanie wydzielania sebum, zwężenie porów oraz stymulacja nowego kolagenu.

Optymalne efekty w redukcji rozszerzonych porów uzyskamy także w terapii ZO Skin Health, w której wykorzystuje się kompozycję aktywnych składników, w tym retinol, czynniki wzrostu, peptydy, czynniki nawilżające i łagodzące. Za efektywność terapii odpowiadają specjalnie opracowane formuły oraz unikalne systemy transportu substancji czynnych. Na skutek terapii skóra odzyskuje zdrowy, promienny wygląd, widoczność plam pigmentacyjnych i wielkość porów zostaje zredukowana.