Przyczyny

Nadmierna suchość skóry ma złożoną genezę. Może być skutkiem:

• czynników środowiskowych – nadmiernego opalania, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury powietrza, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu,
• ekspozycji na substancje drażniące/toksyczne,
• niedożywienia i niedoboru witaminy A,
• schorzeń dermatologicznych,
• ogólnych schorzeń przewlekłych,
• uwarunkowań genetycznych,
• złej pielęgnacji.

Leczenie

Pielęgnacja skóry odwodnionej i przesuszonej wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które dbają zarówno o nawilżenie skóry, jak i odbudowę ochronnego płaszcza lipidowego. Poza codzienną pielęgnacją, warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi dla cery suchej. Zabiegi na odwodnioną skórę umożliwiają jej nawilżenie i odżywienie, a także pomagają redukować powstałe na skutek przesuszenia skóry niekorzystne zmiany, takie jak utrata elastyczności czy drobne zmarszczki. A regularne powtarzanie zabiegów dla suchej skóry umożliwia zapobieganie nowych zmarszczek i zauważalnie poprawia kondycję skóry.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów nawilżających i odżywiających skórę jest mezoterapia igłowa pozwalająca m.in. na zniwelowanie oznak starzenia, usunięcie niedoskonałości skóry, wpływające na poprawę jej ogólnej kondycji.

Peelingi medyczne umożliwiają złuszczanie martwych komórek naskórka, co zapewnia efekt odświeżenia i wygładzenia skóry. Wśród substancji aktywnych wykorzystują kwasy AHA, takie jak kwas migdałowy, ferulowy czy mlekowy. Poza złuszczaniem skóry, kwasy te działają nawilżająco i ujędrniająco. Ponadto stymulują syntezę kolagenu, zwiększając gęstość skóry.

Mezoterapia igłowa sprowadza się do wprowadzania w głębsze warstwy skóry związków o działaniu nawilżającym, odżywczym i rewitalizującym. Z kolei zabieg z osoczem bogatopłytkowym polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem pozyskanym z krwi pacjenta, zawierającym płytki krwi, aminokwasy oraz czynniki wzrostu. Podobnie jest w przypadku terapii regenerującej skórę CGF, gdzie do skóry wprowadzone się skoncentrowane czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi jednocześnie. Tego typu zabiegom doskonale poddaje się sucha skóra twarzy i dekoltu czy sucha skóra dłoni.

Kolejny zabieg godny uwagi to kuracja stymulująca odnowę komórkową ZO Skin Health. Terapia bazuje na kompozycji wielu aktywnych składników, poczynając od retinolu (witaminy A) o największym dostępnym na rynku stężenie -1% po czynniki wzrostu, peptydy, czynniki nawilżające i łagodzące.

Godna rekomendacji jest także terapia antyoksydacyjna na bazie Ksantohumolu od marki PRO XN - to obecnie najskuteczniejsza na rynku terapia regenerująca, skutecznie chroniącym skórę przed pierwszymi oznakami starzenia. Za efektywność zabiegu odpowiada innowacyjna formuła zwiększająca stabilność Ksantohumolu - autorski kompleks o wysokiej biodostępności i zwiększonej przenikalności przez warstwę rogową naskórka. Kompleks wykazuje aż 30-krotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne od witaminy C.