Badanie USG Dopplera

Badanie dopplerowskie (USG Dopplera) – badanie wydolności żył i tętnic.

W naszym ciele bezustannie krąży krew. Czasem jednak napotyka na drodze przeszkody. W wykryciu niedrożności żył i tętnic pomocne jest USG Doppera (badanie dopplerowskie).

 

foto

 

Co bada USG Dopplera?
USG Dopplera to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce układu żylnego oraz tętniczego. Jest nieinwazyjną metodą, która pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Ma to ogromne znaczenie w diagnostyce miażdżycy, służy także do rozpoznawania choroby zakrzepowo- zatorowej i wykrywania anomalii naczyniowych.Badanie umożliwia wykrycie nawet bardzo dobrych zmian i schorzeń, ponadto dostarcza wielu ważnych informacji o stanie naczyń krwionośnych pacjenta. Ułatwia to podjęcie decyzji o wdrożeniu najskuteczniejszej terapii.

Jak działa?
W USG Dopplera wysłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa, zaczyna przemierzać nasze ciało, odbijając się od ośrodka będącego w ruchu (np. od płynącej krwi). Odbita fala wraca do głowicy połączonej z aparatem ultrasonograficznym, rejestrującym zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej i przedstawiającym wyniki na monitorze.

USG Dopplera – diagnoza
Lekarz wykonujący badanie dopplerowskie widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać, bo np. nie domykają się zastawki żylne. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia w czasie rzeczywistym, co daje pojęcie o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył. Można dzięki temu wykryć zwężenia tętnic wywołane miażdżycą, zakrzepicę i inne schorzenia naczyń krwionośnych. Umożliwia to wdrożenie najskuteczniejszego leczenia.

Czy badanie jest bezpieczne?
Zaletą badania jest to, że nie jest w nim wykorzystywane szkodliwe promieniowanie jonizujące. Jest to badanie nieinwazyjne, może być wykonywane u wszystkich, nawet u kobiet w ciąży. W Klinice PROESTETICA badanie to wykonuje doświadczony specjalista. Pracujemy wyłącznie z wykorzystaniem najnowszego sprzętu, co przyczynia się do szybkiego i dokładnego wykrywania wszelkich, nawet najdrobniejszych defektów. Na tej podstawie dobieramy odpowiednie leczenie, zapobiegając dalszemu rozwojowi zmian. Warto pamiętać, że szybka i wczesna diagnostyka jest kluczowa!

Cennik

Badanie USG Doppler 120 PLN
Badanie USG Doppler z konsultacją 200 PLN