Dermatologia ogólna

Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem oraz odpowiednią profilaktyką chorób skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci.

Wiele chorób dermatologicznych to choroby przewlekłe, z tendencją do nawrotów, dlatego też warto znaleźć zaufanego specjalistę , który poprowadzi leczenie, ale wskaże też odpowiedni program profilaktyki zmniejszający częstotliwość nawrotów.

W przypadku najmłodszych pacjentów szczególnie ważne jest wczesne rozpoznanie wielu chorób dermatologicznych jak też poradnictwo w zakresie pielęgnacji skóry ,pozwalające uniknąć niepotrzebnych powikłań mogących nieść długotrwałe skutki.

Wśród częstszych chorób dermatologicznych należy wymienić choroby łojotokowe skóry( trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik wieku dorosłego , trądzik różowaty), choroby alergiczne ( m.in. atopowe zapalenie skóry, wyprysk, pokrzywka, skórne reakcje polekowe), łuszczycę pospolitą, bielactwo, łysienie, choroby wirusowe ( brodawki wirusowe, opryszczkę pospolitą, mięczak zakaźny, ospę czy półpasiec), choroby bakteryjne ( liszajec zakaźny, czyrak, róża, borelioza ), zakażenia grzybicze ( grzybica skóry gładkiej, włosów, czy paznokci), choroby pasożytnicze ( świerzb, wszawica), choroby przenoszone drogą płciową czy też rzadsze , ale istotne w leczeniu choroby tkanki łącznej, choroby pęcherzowe.

Badanie dermatoskopowe -jedno z podstawowych narzędzi dermatologa to istotne badanie oceniające znamiona barwnikowe i inne zmiany skórne, pozwalające na odpowiednio wczesne rozpoznanie lub zapobieganie zmianom nowotworowym skóry.

Dermatologia jest gałęzią medycyny pozostająca w ścisłym związku z innymi specjalizacjami medycznymi, gdyż na kondycję naszej skóry mają wpływ takie czynniki jak zaburzenia hormonalne, metaboliczne, choroby reumatyczne ,zaburzenia krążenia czy też utajone ogniska zapalne. Stąd też odpowiednia diagnoza i skuteczne leczenie wymaga często wykonania odpowiednich badań czy konsultacji dodatkowych.

Należy zdawać sobie również sprawę, iż to właśnie często dermatolog jest pierwszą osobą , która na podstawie wczesnych objawów skórnych może naprowadzić pacjenta na istotną chorobę leżącą u podstawy tych zmian i pokierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeśli więc masz jakiekolwiek problemy skórne, potrzebujesz pomocy zaufanego specjalisty , który wysłucha, postawi odpowiednią diagnozę , a dzięki swojemu wielotniemu doświadczeniu pomoże Ci uporać się z Twoich problemem ustalając z Tobą indywidualnie drogę leczenia zapraszamy na konsultację dermatologiczną!

dr Katarzyna Zakrzewska

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalista dermatolog i wenerolog z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Od wielu lat członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Autorka i współautorka prac naukowych z zakresu dermatologii i wenerologii oraz książek o problematyce dotyczącej chorób skóry (min. Dermatologia dla kosmetologów). Stale poszerza swoją wiedzę z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej uczestnicząc w licznych konferencjach ,szkoleniach naukowych oraz kursach (min. dermatoskopia, elektrochirurgia, kriochirurgia, techniki laserowe, peelingi, zastosowanie toksyny botulinowej i wypełniaczy).

W kręgu zainteresowań zawodowych znajdują się m.in. trądzik pospolity i różowaty, choroby łojotokowe, atopowe zapalenie skóry , jak też najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry pacjentów dorosłych , jak i dzieci.

Zobacz też:

dr Ewa Stawicka

ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu w 1988 r.. Specjalista dermatolog i wenerolog z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Przez wiele lat pracowała na oddziale dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Lutyckiej. Dermatologią estetyczną zajmuje się od kilkunastu lat.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii i Kosmetologii (ESCAD), biorąc udział w licznych kongresach organizowanych przez oba towarzystwa.

Posiada certyfikaty ESCAD uprawniające do wszystkich wykonywanych zabiegów. Specjalizuje się w leczeniu wszystkich schorzeń dzieci jak i dorosłych.