Mezoterapia

mezoterapiaZabiegi z zakresu medycyny estetycznej, świadczone przez Klinikę PROESTETICA z Poznania, pozwalają poprawić kondycję skóry oraz przywrócić jej młodzieńczy wygląd. W zakres świadczonych usług wchodzi m.in. mezoterapia, która ze względu na jej efektywność, cieszy się ogromną popularnością. Mezoterapia pozwala na m.in. zniwelowanie oznak starzenia, usunięcie niedoskonałości skóry, a także jej odbudowę i nawilżenie, wpływające na poprawę jej kondycji.

Co to jest mezoterapia?

Jest to niechirurgiczny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, stosowany w celu zniwelowania pierwszych oznak starzenia, odżywienia skóry oraz przywrócenia jej blasku i młodzieńczego wyglądu, zarówno w obrębie twarzy, jaki innych części ciała. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dopasowanym składnikom aktywnym podawanym pod skórę, dostosowanym indywidualnie do problemów każdego pacjenta. W zależności od potrzeb, przy wykonywaniu mezoterapii można stosować takie substancje jak m.in.:

 • kwas hialuronowy,
 • aminokwasy,
 • preparaty o działaniu przeciwstarzeniowym,
 • poliwitaminy,
 • mikroelementy,
 • mieszanki z kwasem hialuronowym.

Mezoterapia – skąd jej popularność?

Za początki powstania tej techniki uważa się lata 50. XX wieku, kiedy francuski lekarz Michael Pistor wykonał pierwszy zabieg z wykorzystaniem substancji aktywnych i metody nakłuwania skóry. Choć zabieg ten pierwotnie miał mieć działanie lecznicze, a nie estetyczne czy rewitalizujące, z biegiem lat stał się coraz bardziej doceniany przez specjalistów z różnych gałęzi medycyny, w tym dermatologów. Obecnie, w medycynie estetycznej, należy do jednych z najbardziej popularnych zabiegów o stosunkowo szybko zauważalnych efektach, za co jest doceniana przez coraz więcej korzystających z niej osób.

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia świadczona w naszej Klinice posiada szerokie spektrum działania, przez co może być stosowana w obrębie całego ciała. W zależności od tego, czy zabieg obejmuje twarz, skórę głowy piersi, nogi, czy brzuch, dobierane są inne substancje, pozwalające na redukcję różnorodnych defektów.

Mezoterapia igłowa polega na zaaplikowaniu pod skórę przy pomocy cienkiej igły lub specjalistycznego przyrządu, odpowiednio dobranej substancji aktywnej. Należy do zabiegów małoinwazyjnych. W naszej klinice jej przeprowadzaniem zajmują się wyłącznie lekarze, którzy po przeprowadzeniu wstępnej konsultacji dostosowują rodzaj preparatu i schemat zabiegowy odpowiednio do wskazań.

Stosowana w obrębie twarzy przyczynia się do zwiększenia poziomu elastyczności skóry oraz likwidowania obrzęków i cieni pod oczami, co pozwala na przywrócenie świeżego, pełnego blasku spojrzenia i młodzieńczego wyglądu.

Może być także stosowana jako metoda wspomagająca leczenie przedwczesnego łysienia. Wpływa na szybszy porost włosów oraz poprawę ich jakości, przez co jest polecana dla osób zmagających się z tego typu dolegliwościami.

Dodatkowo, mezoterapię stosuje się również jako zabieg antycellulitowy oraz wyszczuplający, a także metodę pozwalającą na usunięcie rozstępów, ponieważ umiejętne nakłuwanie i odpowiednio dobrane składniki, prowadzą do rozpadu komórek tłuszczowych, ujędrnienia skóry oraz spłycenia blizn.

Wskazania i przeciwwskazania

Mezoterapię można stosować u osób po 25. roku życia, które pragną na dłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji. Najczęściej jest stosowana jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Zabieg ten pozwala zmniejszyć główne objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, zwiotczenie oraz odwodnienie. Może być łączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

WSKAZANIA

   Wskazania do wykonania tego typu kuracji stanowią następujące czynniki:

  • starzejąca się skóra, która utraciła jędrność, elastyczność i naturalny blask,
  • odwodnienie skóry
  • blizny potrądzikowe,
  • cellulit oraz rozstępy,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • wypadające włosy i postępujące łysienie.
PRZECIWSKAZANIA

  Choć jest to zabieg małoinwazyjny, w pewnym stopniu narusza barierę skóry, przez co może powodować zaczerwienienia, drobne zasinienia i obrzęki. Dlatego istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • alergie i uczulenie na składniki preparatów,
  • bakteryjne, miejscowe choroby oraz stany zapalne skóry,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (między innymi aspiryny),
  • skłonność naskórka do powstawania bliznowców,
  • okres ciąży oraz karmienia piersią.

Przebieg mezoterapii igłowej

Mezoterapia jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu cienką igłą pod skórę (na głębokość ok. 2-3 mm) starannie dobranych substancji leczniczych. Przed zabiegiem skóra pacjenta znieczulana jest specjalnym kremem.

Po przeprowadzonym zabiegu wykonuje się delikatny masaż naskórka, dzięki któremu podane pod skórę składniki aktywne zostają równomiernie rozprowadzone. Niekiedy po mezoterapii na skórze mogą pojawić się drobne zaczerwienienia i zasinienia, objawy te jednak ustępują w ciągu kilku dni.

Częstotliwość wykonywania zabiegu

W zależności od części ciała poddawanej mezoterapii igłowej, z reguły należy wykonać całą serię zabiegów w odpowiednich odstępach. Jednak w naszej klinice dobieramy preparaty niezwykle starannie, co pozwala na zauważalny efekt już po pierwszym zabiegu. Dla osiągnięcia jeszcze bardziej satysfakcjonującego rezultatu, warto poddać się zabiegom w ilości indywidualnie wyznaczonej przez lekarza prowadzącego.

Z reguły, w obrębie twarzy, dekoltu i głowy zaleca się wykonanie 1-3 zabiegów w odstępach dwutygodniowych, natomiast inne części ciała wymagają serii liczącej 2-4 zabiegów, powtarzanych mniej więcej co trzy tygodnie.

Wszelkie zalecenia dopierane są indywidualnie do każdego Pacjenta w zależności od wskazań.

Efekty zabiegu

Mezoterapia najlepsze rezultaty przynosi u osób ze skórą cienką, wiotką oraz dojrzałą, która stopniowo traci jędrność i elastyczność. Dzięki tej metodzie można w łatwy i skuteczny sposób poprawić kondycję naskórka, jednak warto pamiętać, że jej efekty są w dużej mierze uzależnione od początkowego stanu skóry oraz od rodzaju wykonywanego zabiegu.

W celu osiągnięcia jak najbardziej zadowalających efektów, należy go wykonywać w serii liczącej kilka zabiegów, mimo tego, że w niektórych przypadkach rezultaty można zauważyć już po pierwszym z nich. Szczególnie w obrębie twarzy skóra zyskuje miękkość i gładkość, a także zdrowy blask. Po kolejnych zabiegach znikają przebarwienia i płytkie zmarszczki, a cera odzyskuje nawilżenie i gęstość.

W celu uzyskania odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz odwiedzenia naszej Klinki znajdującej się w Poznaniu.

Potencjał mezoterapii

Wysoka wartość mezoterapii polega na tym, że substancje aktywne zawarte w preparatach leczniczych trafiają bezpośrednio w miejsce działania, z pominięciem bariery naskórka. Oznacza to, że uzyskujemy maksymalną możliwą intensywność działania substancji odżywczych, witamin i aminokwasów. Stymulują one komórki skóry właściwej, a jednocześnie sam proces nakłuwania skóry powoduje natychmiastowe i wzmożone uruchomienie procesów regeneracyjnych, co objawia się wzmożoną aktywnością fibroblastów produkujących włókna kolagenowe.

Systematycznie powtarzana mezoterapia jest jak eliksir młodości. Pozwala powstrzymać procesy starzenia i zachować na długo gładką, jędrną i elastyczną skórę. Zabieg sprawdza się także w regeneracji skóry dotkniętej problemem przebarwień, blizn potrądzikowych, jak również rozstępów na wczesnym etapie ich powstawania. To jednak niejedyne wskazania, w których pomóc może nam mezoterapia.

Mezoterapia w leczeniu łysienia

Mezoterapia igłowa zaliczana jest do najskuteczniejszych metod w leczeniu łysienia u kobiet i mężczyzn. Jako metoda niechirurgiczna jest tańsza i mniej inwazyjna, a pozwala uzyskać zadowalające rezultaty. Za pomocą mezoterapii leczymy łysienie androgenowe, ale też nadmierne wypadanie włosów powodowane czynnikami genetycznymi czy chorobami skóry (w tym łysieniem plackowatym).

W leczeniu łysienia można zastosować albo preparaty farmakologiczne, albo podane metodą mezoterapii osocze bogatopłytkowe uzyskane poprzez odwirowanie z próbki krwi pobranej od pacjenta. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym przynosi znakomite rezultaty, ponieważ jest ono produktem nieuczulającym i w pełni bezpiecznym. Osocze bogatopłytkowe zawiera dużą ilość skoncentrowanych czynników wzrostu, które docierając do komórek stymulują je do intensywnej regeneracji i odbudowy. W tym procesie dochodzi do pobudzenia komórek włosowych do produkcji nowych włosów. Oczywiście terapia łysienia ma to do siebie, że na efekty trzeba trochę poczekać, jednak po kilku tygodniach różnica jest wyraźnie zauważalna.

Metody mezoterapii

Najprostszą metodą aplikowania leczniczych preparatów jest po prostu strzykawka z igłą, czyli ostrzykiwanie ręcznie. Można też korzystać z rozwiązań w postaci specjalnych rollerów (tzw. mezoterapii mikroigłowej), które podczas przesuwania po skórze wykonują w niej setki mikroskopijnych nakłuć.

Zalecenia po zabiegu

 • przez 14 dni od zabiegu nie stosuj masaży okolicy poddanej mezoterapii,
 • przez okres 3 dni nie używaj szorstkich ręczników,
 • przez 14 dni od zabiegu nie korzystaj z sauny i solarium,
 • w dniu zabiegu unikaj alkoholu,
 • w dniu zabiegu nie stosuj swoich kremów pielęgnacyjnych do twarzy,
 • w przypadku wystąpienia niewielkich siniaków w miejscach po iniekcjach możesz użyć kremu zawierającego arnikę,
 • przez 2 dni powinno się pić minimum 2 litry wody mineralnej.

Zobacz też:
Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej
Mezoterapia mikroigłowa