Skleroterapia
Ostrzykiwanie żylaków to metoda leczenia większych zmian naczyniowych. Stanowi terapię mniej inwazyjną i bardziej bezpieczną w porównaniu z operacyjnym usuwaniem żylaków.
Zabieg
Gdy krew nie krąży prawidłowo i nie wraca do serca, zaczyna gromadzić się w żyłach. Te z kolei zaczynają się poszerzać pod wpływem zalegającej w nich krwi, co prowadzi do powstania żylaków. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny.
Za powstawanie żylaków odpowiedzialnych jest wiele czynników. Skłonność ta w dużej mierze jest dziedziczna. Ich powstaniu sprzyja dodatkowo stojący lub siedzący tryb pracy, otyłość, noszenie butów na wysokim obcasie, gorące kąpiele, częste korzystanie z sauny czy też zmiany hormonalne.
Znakomitą metodą leczenia zmian na kończynach dolnych jest Skleroterapia, czyli nieoperacyjne leczenie żylaków. Ma niewiele ograniczeń, a wiele zalet. Istotą zabiegu jest dostarczenie do wnętrza nieprawidłowo działających naczyń specjalnego środka sklerotyzującego, który podawany jest w formie płynnej bądź spienionej, a następnie wywołanie procesów prowadzących do ich zwłóknienia.
Jak działa
Jak działa
Zabieg polega na podaniu do chorobowo zmienionego naczynia roztworu Aethoxysklerolu. Preparat drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne, prowadząc w konsekwencji do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. Opaska elastyczna noszona przez pacjenta po zabiegu ma zapobiec wtórnemu napływowi krwi i rekanalizacji zamkniętego wcześniej naczynia. W okresie kilku tygodni od zakończenia terapii, zmienione chorobowo naczynia ulegają stopniowej degradacji, a te niewielkie całkowitemu zaniknięciu.
Wskazania
Wskazania
- drobne, pojedyncze żylaki
- pajączki
- żylaki po okresie ciąży
- żylaki będące pozostałością po operacjach i zabiegach chirurgicznych
- żylaki u osób starszych
- żylaki przy zmianach dermatologicznych i towarzyszące owrzodzeniom skóry
Efekt zabiegu
Efekt zabiegu
W efekcie przeprowadzenia pełnej, zalecanej przez lekarza kuracji możliwe jest całkowite usunięcie zmian naczyniowych, likwidacja pajączków i żylaków o różnych rozmiarach, złagodzenie objawów żylnych, takich jak obrzęk czy ból. Zabieg wpływa także na poprawę, normalizację funkcji żylnej.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Jak długo utrzymuje się efekt?
Uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga niekiedy powtórzenia zabiegu. W niektórych przypadkach wykonuje się do 5 sesji zabiegowych, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Po wykonaniu pełnej, zalecanej przez lekarza kuracji, rezultaty są najczęściej wieloletnie.
Zalecenia
Zalecenia przed zabiegiem
Zabieg Skleroterapii nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent przed zabiegiem powinien się wykąpać, nie golić nóg w dniu zabiegu, ani nie stosować balsamów (kremów) do ciała.
Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu należy spacerować ok. 15-30 min., nie wolno w tym czasie siedzieć lub stać. Zastosowana pończocha uciskowa nie może być zdejmowana na noc pierwszego dnia po zabiegu.Przez okres około 3-4 tygodni po zabiegu zaleca się unikanie wysokich temperatur, gorących kąpieli, sauny oraz opalania się. Równie ważne jest to, by unikać długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej. Zalecana jest aktywność fizyczną.
Film
Przeciwskazania
Przeciwskazania
- ciąża i karmienie piersią
- uczulenie na składniki preparatu
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe
- przewlekłe obrzęki kończyn dolnych
- zakrzepica żył głębokich
- aktywne zakażenia bakteryjne skóry