Trichoskopia
Nieinwazyjne badanie mikroskopowe włosów i skóry głowy.
Zabieg
Trichoskopia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, polegające na ocenie mikroskopowej włosów oraz skóry głowy. W trichoskopii oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Badanie jest bezinwazyjne, nie ma konieczności pobierania włosów.
Jak działa
Na czym polega badanie?
Badanie wykonuje się za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym oraz cyfrowym aparatem fotograficznym, tzw. wideodermatoskopem. Lekarz dermatolog przykłada kamerę wideodermoskopu bezpośrednio do skóry głowy pacjenta i wykonuje zdjęcia pod dużym powiększeniem.
Trichoskopia pozwala na identyfikację różnych typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym, łysienia plackowatego, łysienia bliznowaciejącego, a także umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Dodatkowo, metoda ta pozwala także na ocenę aktywność takich chorób zapalnych jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).
Trichoskopia umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co w wielu przypadkach jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na psychosomatyczny wymiar wielu dermatoz skóry głowy.
Wskazania
Wskazania
- cienkie, łamiące się włosy
- nadmierne wypadanie włosów
- łysienie
- choroby zapalne skóry głowy
Efekt zabiegu
Efekt zabiegu
Wykonanie badania oraz właściwa analiza i ocena wyników dokonana przez doświadczonego lekarza specjalistę pozwalają na właściwą identyfikację przyczyny utraty włosów oraz dobranie odpowiedniej, skutecznej terapii.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Zalecenia
Zalecenia przed zabiegiem
Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać, że po zabiegach fryzjerskich, tj. po farbowaniu włosów, należy odczekać ok. 2 tygodni, aby wykonać trichoskopię.
Zalecenia po zabiegu
W czasie kilku dni od zabiegu nie wolno używać pianek do włosów, olejków oraz lakierów.