Usuwanie znamion, brodawek, zmian skórnych

Fotolia_93144200_Subscription_Monthly_M (1)Laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych jest metodą szybką, bezkrwawą i bezbolesną. Z tego powodu laser CO2 należy do ulubionego narzędzia chirurgów i pacjentów. W wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania lasera, zmiany usuwa się chirurgicznie.

Laser CO2
W naszej klinice używamy najnowocześniejszego lasera CO2 z UltraPulsem. Wyjątkowość tego urządzenia polega na niezwykle krótkim czasie impulsu laserowego w ultrakrótkich odstępach. Zapobiega to przegrzaniu tkanek oraz zdecydowanie zmniejsza odczuwanie bólu w czasie zabiegu. W wielu przypadkach pozwala na przeprowadzenie zabiegu bez znieczulenia. W trakcie zabiegu stosujemy ewakuator oparów z wielostopniowym systemem filtracji, który zapewnia pacjentowi i wykonującemu zabieg wysoki stopień bezpieczeństwa.

Jak działa?
Działanie lasera CO2 wiąże się z odparowaniem tkanek, poprzez przemianę wody znajdującej się w przestrzeniach międzykomórkowych w parę wodną, co skutkuje termicznym zniszczeniem komórek skóry. Zaletą lasera jest bezkontaktowa praca gwarantująca całkowitą czystość pola operacyjnego oraz redukcje ryzyka krwawienia dzięki natychmiastowej koagulacji naczyń krwionośnych.

Zalety zabiegu usuwania zmian skórnych laserem CO2
Ponieważ zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2 są bardzo precyzyjne i nie prowadzą do uszkodzenia tkanek, okres rekonwalescencji skrócony jest do minimum. Zabiegi nie wyłączają z życia towarzyskiego i zawodowego, dają bardzo dobry efekt kosmetyczny i cechują się wysoką skutecznością terapeutyczną. Ze względu na bezkontaktową metodę przeprowadzenia zabiegu, nie ma możliwości zakażenia żółtaczka czy wirusem HIV.

Opis zabiegu
Laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (czas trwania zabiegu jest uzależniony w głównej mierze od ilości oraz głębokości zmian, które chcemy usunąć). Miejsce poddane terapii zostaje odkażone, a następnie znieczulone specjalnym kremem. Laser wykazuje bardzo precyzyjne działanie, powodując odparowanie zmiany skórnej i zamknięcie naczyń krwionośnych, minimalizując tym samym ryzyko powstania niepożądanych krwawień.

Miejsce po odparowaniu pokrywa się brązowym strupkiem – czas gojenia wynosi około 1-2 tygodni. W przypadku większych ran zakładany jest opatrunek, natomiast mniejsze strupki (np. na twarzy, szyi) można pokryć makijażem.

Zalecenia po zabiegu laserem CO2 :

 • bezwzględnie dbać o czystość i higienę leczonego obszaru,
 • w miejscach po usuniętych zmianach nie stosować żadnych kosmetyków lub leków niezalecanych przez lekarza wykonującego zabieg,
 • unikać długotrwałego moczenia miejsc pooperacyjnych,
 • nie opalać (słonce, solarium) zagojonych miejsc przez okres 2-6 miesięcy!
WSKAZANIA
  • włókniaki miękkie,
  • prosaki,
  • naczyniaki rubinowe,
  • brodawki wirusowe twarzy, stóp, rąk (kurzajki) i inne,
  • znamiona barwnikowe (pieprzyki)
  • kępki żółte powiek
  • ogniska rogowacenia słonecznego, rogowacenia białe-leukoplakia,
PRZECIWSKAZANIA
  • aktywne infekcje w obrębie leczonej zmiany skórnej (bakteryjne bądź wirusowe, np. opryszczka),
  • tendencje do powstawania blizn przyrosłych lub keloidów,
  • stany przedrakowe i choroby nowotworowe skóry,
  • stosowanie leków światłouczulających,
  • bielactwo oraz łuszczyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • nieunormowana cukrzyca,
  • świeżo opalona skóra.

   

Zabiegi laserowego usuwania zmian skórnych mogą być przeprowadzane u dzieci, a także
u kobiet ciężarnych i karmiących piersią (powinny być jednak wykonywane jedynie wówczas, gdy istnieją do tego celu wyraźne wskazania).

Usuwanie zmian skórnych metodą chirurgiczną

Poza laserowym usuwaniem zmian skórnych, oferujemy również zabiegi tradycyjną metodą chirurgiczną. Metodę tą stosujemy w przypadku, gdy są przeciwwskazania do usunięcia zmiany laserem. Tego typu terapie są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są praktycznie bezbolesne dla pacjentów. Zaaplikowanie preparatu o właściwościach znieczulających sprawia, że dolegliwości bólowe zostają wyłączone, a dodatkowo dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co w dużej mierze zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych krwawień w trakcie zabiegu. Zmiany skórne są wycinane przy pomocy skalpela bądź metody elektrokoagulacji (wykorzystania prądu elektrycznego). W czasie zabiegu dodatkowo pobierane są wycinki ze zmian chorobowo zmienionych i oddawane do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Po wycięciu zmian zakładane są szwy wraz z opatrunkiem. W trakcie kilku pierwszych dni po zabiegu zaleca się unikanie kontaktu opatrunku z wodą. Szwy są zdejmowane z reguły po upływie od pięciu do czternastu dni (w zależności od rodzaju zabiegu i stopnia nasilenia zmian). Blizna w początkowej fazie może być widoczna, ale wraz z upływem czasu będzie ulegać blednięciu i stopniowemu zanikowi.

Po zabiegu usunięcia zmian skórnych metodą elektrokoagulacji, może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a także ból. Mogą również pojawić się na powierzchni skóry strupki, które jednak goją się w ciągu kilku dni. Po zabiegu należy unikać kąpieli w basenie,
a także ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego.

Zobacz też: Znamiona, pieprzyki – o czym powinieneś wiedzieć.