Przyczyny

Rozstępy to problem, z którym boryka się niejedna kobieta. Nieestetyczne bruzdy, zwane także tygrysimi pasami, pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, a czasem także na biuście. W początkowej fazie rozwoju (faza zapalna) mają różowo-czerwoną barwę, w miarę upływu czasu, w fazie zaniku, przyjmują biało-beżowy kolor. Mają wrzecionowaty kształt i przebiegają równolegle do siebie, zazwyczaj symetrycznie po obu stronach ciała.

Rozstępy to nic innego jak rodzaj blizn, powstałych w skórze właściwej, spowodowane nieprawidłowym działaniem elastyny i kolagenu. Na skutek uszkodzenia siateczki kolagenowej, dochodzi do jej rozerwania, efektem czego są właśnie rozstępy.

Zmiana masy ciała w krótkim czasie

Pojawieniu się rozstępów sprzyja zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie. Nasze skóra może znieść wiele, ale nagłe wzrosty i spadki wagi jej nie służą. Jeśli do procesu odchudzanie nie włączymy odpowiedniej pielęgnacji skóry, regularnych ćwiczeń, masaży oraz intensywnego nawadniania organizmu, ryzyko powstania rozstępów zwiększa się. Jeśli chodzi o przyrost dodatkowych kilogramów to dobrym przykładem w przypadku kobiet jest ciąża. Wg badań, aż u 70% kobiet w trakcie ciąży rozwijają się rozstępy. W trakcie ciąży kobieta przybiera sporo na wadze w dość krótkim czasie, a skóra nie rzadko nie może rozciągnąć się do aż tak dużych rozmiarów, dlatego na jej brzuchu, udach, piersiach pojawiają rozstępy.

Warto podkreślić, że rozstępy dotykają nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Męskie rozstępy pojawiają się głównie na plecach, barkach, ramionach i łydkach, czyli w miejscach szczególnie związanych z przyśpieszonym rozrostem mięśni. Wrzecionowate pasma mogą być skutkiem intensywnych ćwiczeń, choć powstają także w wyniku wahań masy ciała, zaburzeń hormonalnych czy w związku z zaburzeniami genetycznymi – najczęściej na plecach.

Czynniki hormonalne

Inną powszechnie występującą przyczyną powstawania rozstępów są zmiany hormonalne. U mężczyzn najczęściej pojawiają nie w fazie wzrostu na udach i plecach w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, z kolei u dziewcząt na udach i pośladkach. Głównym winowajcom są hormony steroidowe kory nadnerczy, naturalnie występujące w organizmie, ale mogą też być podawane w formie leków i wówczas ich podwyższony poziom osłabia włókna kolagenowe i przyczynia się do powstawania rozstępów. Ponadto, warto mieć na uwadze, że czynnikami prowokującymi powstawanie rozstępów jest przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz terapie sterydowe. Rozstępy mogą się także pojawiać w okresie menopauzy.

Stres

Tyle się mówi o stresie i negatywnym jego wpływie na nasz organizm. Nasza skóra jest lustrem, w którym przegląda się długotrwały stres. Stres zaburza naturalną gospodarkę organizmu, w tym hormonalną, co w konsekwencji może prowadzić do problemów skórnych, w tym z rozstępami.

Leczenie

Leczenie rozstępów jest czasochłonne i często wymaga włączenia do terapii kilku metod jednocześnie. Należy mieć na uwadze, że proces leczenia jest czasochłonny a całkowite usunięcie rozstępów niemożliwe (wyłączając wycięcie chirurgiczne fragmentu skóry z rozstępami). Jednak współczesna medycyna estetyczna oraz rozwój technologii pozwalają lekarzowi zaplanować skuteczną terapię, która w zdecydowanej większości przypadków przynosi satysfakcjonujące efekty dla pacjentów.

W efekcie dobrze zaplanowanego programu leczenia rozstępy stają się płytsze, ich kolor zbliżony do zdrowej otaczającej tkanki, a skóra bardziej napięta i jędrna.

Najlepsze efekty w przypadku leczenia rozstępów daje laseroterapia. Zabiegi wykonywane certyfikowanymi urządzeniami skutecznie i bezpiecznie zmniejszają ich widoczność. Światło lasera stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny, napina skórę oraz wyrównuje jej koloryt.
W PROESTETICA Klinika dr Prager do leczenia skóry dotkniętej rozstępami wykorzystujemy laser frakcyjny CO2 oraz najnowocześniejszą światową technologię – laser pikosekundowy Picocare 450.

W walce z rozstępami skuteczna jest także Karboksyterapia Julie. Zabiegi z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla powodują napływ tlenu i substancji odżywczych w miejsce zmienione chorobowo. Zabiegi karboksyterapii poprawiają ukrwienie skóry, ujednolicają jej koloryt, a tworzące się na skutek terapii CO2 nowe włókna kolagenowe prowokują przebudowę skóry.

Skuteczna na wczesne zmiany lub jako etap terapii łączonej jest także mezoterapia mikroigłowa, która polega na wykonaniu serii mikronakłuć na obszarze skóry z rozstępami. Zabieg pobudza produkcję fibroblastów i czynników wzrostu w skórze, co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg polepsza mikrokrążenie i dotlenienie tkanek, dzięki czemu zwiększa się napięcie skóry, rozstępy ulegają spłyceniu, zmniejsza się ich widoczność.