W wielu gabinetach i klinikach medycyny estetycznej proponowany jest zabieg mezoterapii igłowej. Jego zadaniem jest poprawa ogólnej kondycji skóry poprzez serię iniekcji ze składnikami aktywnymi – witaminami, mikroelementami, substancjami odżywczymi lub środkami stymulującymi. Co ciekawe, mezoterapię igłową stosuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale chętnie jest ona wykorzystywana także przez sportowców w regencji ścięgien i więzadeł, bądź w psychiatrii w celu leczenia stanów lękowych i depresji. Jakie mity krążą o tym zabiegu?
„Mezoterapię igłową wykonujemy tylko jesienią.”
Nie jest to prawdą, zabieg może być wykonywany przez cały rok. Mit powstał z plotki, jakoby mezoterapia igłowa miała w głównej mierze chronić skórę przed wysuszeniem podczas mroźnych zim. Poza nawilżeniem, zabieg ma na celu ogólne poprawienie stanu cery – dlatego można go wykonywać bez względu na porę roku.
„Każdy może wykonać zabieg mezoterapii igłowej.”
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą poddać się temu zabiegowi. Niemniej nie każdy może go mieć. Istnieją przeciwskazania medyczne, które mogą dyskwalifikować niektórych pacjentów do mezoterapii igłowej. Dlatego przed jej wykonaniem wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej przeprowadza szczegółowy wywiad.
„Mezoterapia igłowa może być wykonywana tylko na twarzy.”
Jest to mitem. Chociaż bardzo często skupiamy się na pielęgnacji twarzy, to jednak nie można zapomnieć, że skóra na reszcie ciała również wymaga pielęgnacji, nawilżenia i dostarczenia jej odpowiednich składników aktywnych. To samo tyczy się skóry głowy – iniekcje takie mogą poprawić nawet stan włosów!
„Wszystkie koktajle do mezoterapii igłowej dają podobne rezultaty.”
Nie, jest to mit. Warto zdecydować się na zabieg serii iniekcji ze składnikami aktywnymi dopasowanymi do stanu Twojej skóry. Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej obejrzy stan Twojej skóry po to, aby dobrać do niej odpowiednią mieszankę substancji, których może Ci brakować ze względu na wiek, widoczne zmiany lub zaburzenia hormonalne. Tak dzieje się np., gdy pacjent cierpi na łysienie lub nadmierna utratę włosów. Podanie odpowiednich peptydów (Dekapeptyd-18 i -28, Oligopeptyd-54 i -71) aktywizuje namnażanie keratynocytów i pobudzenie komórek macierzystych. Prowadzi to do zatrzymania wypadania włosów, formowania nowych i przywrócenia ich pigmentacji.
„Mezoterapia jest skuteczna tylko w serii.”
Nie. Skuteczna jest już od pierwszego zabiegu. Stosujemy najlepszej jakości preparaty, które dają zauważalny efekt już po jednym zabiegu. Powtórzenia prowadzą do wzmocnienia tego efektu. Jest rzeczą oczywistą, że młodsza skóra o lepszej kondycji będzie wymagała 1-2 zabiegów, a skóra dojrzała ze znacznym ubytkiem kwasu hialuronowego będzie wymagała trzech, a nawet 4 zabiegów dla znacznej poprawy. To samo dotyczy np. mezoterapii głowy. Już po pierwszym zabiegu pacjenci widzą zahamowanie utraty włosów. Kontynuacja zabiegów powoduje wzrost nowych włosów i ich zagęszczenie.