Przyczyny

Przyczyną nadmiernej potliwości jest wzmożona aktywność układu nerwowego współczulnego. Może to mieć związek ze zmianami hormonalnymi (nadczynność / niedoczynność tarczycy, choroby nadnerczy, menopauza/andropauza), infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, stresem czy długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów). Czynnikiem stymulującym działanie gruczołów potowych może być również nadmierne spożywanie kofeiny oraz niewłaściwa dieta, zwłaszcza ta obfitująca w pikantne posiłki.

Leczenie

W PROESTETICA Klinice dr Prager w Poznaniu leczymy najczęściej nadpotliwość dłoni, stóp czy pach. W terapii toksyną botulinową wykorzystujemy preparat Azzalure, wyróżniający się dużą skutecznością. Lek podawany jest za pomocą iniekcji cienką igłą. Zabieg polega na ostrzyknięciu obszaru ciała wykazującego nadmierną potliwość. W ten sposób blokujemy gruczoły potowe i redukujemy ich nadaktywność. zabieg jest niemal bezbolesny, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego. Po zabiegu, w miejscu iniekcji, mogą pojawić się drobne siniaki, które ustępują po kilka dniach.

W miejscu podania preparatu nadaktywność gruczołów potowych ustępuje w ciągu kilku dni. Efekt leczenia utrzymuje się ok. 6-8 miesięcy, po czym blokada aktywności gruczołów powoli przestaje działać. Zabieg można wielokrotnie powtarzać, a kolejne zabiegi są równie skuteczne.