Przyczyny

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Dotyka nawet 10% dorosłej populacji, głównie kobiet o jasnej karnacji, w wieku 30-55 lat. Mężczyźni chorują rzadziej, ale choroba ma ostrzejszy przebieg. Zwykle pojawia się na środkowej części twarzy w postaci rumienia, grudek i krost oraz widocznie poszerzonych naczyń krwionośnych. Nieleczony może prowadzić do trwałych zmian skórnych.

Przyczyną powstania trądziku różowatego najczęściej są czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Ryzyko zachorowania wzrasta zwłaszcza u osób, u których wcześniej zdiagnozowano łojotokowe zapalenie skóry lub które cierpiały na ostrą odmianę trądziku młodzieńczego.

U kobiet za pojawianie się zmian skórnych zwykle odpowiadają hormony, dlatego rumień często nasila się w czasie menstruacji, ciąży, a także w okresie przekwitania.

Wystąpienie lub zaostrzenie się objawów choroby może być również spowodowane przez:
• spożywanie alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw,
• stosowanie niektórych leków (np. obniżających poziom cholesterolu),
• schorzenia endokrynologiczne,
• korzystanie z basenów z chlorowaną wodą,
• przyjmowanie dużych dawek witamin B6 oraz B12.

Leczenie

Bardzo ważną rolę w leczeniu trądziku różowatego odgrywa pielęgnacja, która powinna opierać się przede wszystkim na kosmetykach o łagodnej formule. Niebagatelny wpływ ma także dieta – niewłaściwa może nasilać jego objawy. Warto sięgnąć po rozwiązania medycyny estetycznej. Dzięki specjalistycznym zabiegom jesteśmy w stanie skutecznie zlikwidować problem trądziku różowatego.

Jednym ze sposobów wykorzystywanych w terapii leczenia rumienia jest urządzenie V-Laser. Możemy nim leczyć rozległe zmiany położone na różnej głębokości, bowiem zastosowano w nim dwie długości fali: 532 nm oraz 1064 nm. Energia świetlna lasera wnika w głąb uszkodzonych naczyń. W procesie fototermolizy selektywnej hemoglobina (barwnik czerwonych ciałek krwi) wychwytuje światło lasera. Energia przekształca się w ciepło. Pod jego wpływem woda z krwi w uszkodzonej żyle odparowuje, ścianki naczynia rozpadają się i zostają wchłonięte przez organizm. Efekt widoczny jest od razu.

W redukcji rumienia stosowana jest także terapia laserem Genesis. Wiązka laserowa rozgrzewając górne warstwy skóry właściwej doprowadza do remodelingu kolagenu oraz pobudzenia fibroblastów do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Poprawia to jej napięcie, wygładza i działa odmładzająco. Dodatkowo, poprzez działanie termiczne na hemoglobinę oraz melaninę (barwnik obecny w skórze) wpływa na zwężenie rozszerzonych ścian naczyń krwionośnych - redukuje zaczerwienienia oraz ogniska podrażnień i stanów zapalnych.

Doskonałe efekty w redukcji rumienia i zmian trądzikowych uzyskamy również wykorzystując technologię światła pulsacyjnego IPL w systemie Quantum Lumenis. Mechanizm działania polega na zjawisku selektywnej fototermolizy. Światło IPL wnika w głąb skóry, następnie pochłaniane jest przez struktury zwane chromoforami, w tym m.in. przez hemoglobinę – czerwony barwnik zawarty w krwinkach czerwonych. Pochłonięte światło zostaje zamienione w energię cieplną i powoduje podgrzanie naczyń krwionośnych. Naczynia te ulegają obkurczeniu i stają się mniej widoczne.