Przyczyny

Pajączki naczyniowe, tzw. teleangiektazje czy żylaki to defekty nie tylko natury kosmetycznej. Problem jest znacznie poważniejszy, dlatego w obu przypadkach nie należy go bagatelizować.

Teleangiektazje najczęściej występują na kończynach dolnych i mogą świadczyć o zaburzeniach w układzie żył głębokich. Na ich powstawanie wpływać może m.in. zjawisko cofania się krwi z niewydolnych żył, miejscowy wzrost ciśnienia żylnego i wrodzona niestabilność ścian drobnych naczyń skórnych, która implikuje ich skłonność do rozkurczu i wiotczenia.

Z kolei żylaki to żyły o krętym przebiegu, które także mają tendencję do lokalizowania się głównie w obrębie kończyn dolnych, z medycznego punktu widzenia, są klinicznym objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Wśród przyczyn powstawania żylaków na pierwszym miejscu wymienia się zazwyczaj predyspozycje genetyczne, płeć (z danych statystycznych wynika, że żylaki znacznie częściej występują u kobiet) oraz niewłaściwy tryb życia tj. długotrwałe stanie lub siedzenie, które wraz z wiekiem zwiększa ryzyko poszerzenia naczyń żylnych.

Leczenie

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia teleagiektazji, żylaków czy popękanych naczynek jest Skleroterapia polegająca na nakłuciu naczynia i podaniu bezpośrednio roztworu Aethoxysklerolu, powodującego zamknięcie światła naczynia. Z kolei wykorzystując urządzenie V-Laser możemy leczyć rozległe teleangiektazje położone na różnej głębokości oraz o różnej barwie (czerwonej i niebieskiej), bowiem zastosowano w nim dwie długości fali: 532 nm oraz 1064 nm. V-Laser sprawdza się zarówno przy zmianach naczyniowych, jak i pigmentowych.

Wybór najskuteczniejszej terapii z pewności ułatwi badanie USG Dopplera. To jedno z najważniejszych badań w diagnostyce układu żylnego oraz tętniczego, pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Ma to ogromne znaczenie w diagnostyce miażdżycy, służy także do rozpoznawania choroby zakrzepowo- zatorowej i wykrywania anomalii naczyniowych. Badanie umożliwia wykrycie nawet bardzo drobnych zmian i schorzeń, dostarcza wielu ważnych informacji o stanie naczyń krwionośnych pacjenta.