Przyczyny

Zjawisko wypadania włosów jest normalnym zjawiskiem. Każdy z nas traci codziennie nawet do 100 włosów. O łysieniu możemy mówić dopiero, jeżeli zostanie zaburzona równowaga pomiędzy ilością włosów rosnących a wypadających. Łysienie odnosi się do każdego rodzaju wypadania włosów, występującego zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Może być dziedziczne lub spowodowane zachodzącymi procesami starzenia i zmianami hormonalnymi. Występuje łysienie „miejscowe” (dotyka określone fragmenty skóry głowy) lub „całościowe” (dotyka całą skórę głowy).

Włosy mogą wypadać z wielu różnych powodów. Wypadanie do stu włosów dziennie nie jest objawem nieprawidłowym i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Za najczęstsze przyczyny utraty owłosienia uznaje się:

1. Hormony (łysienie androgenne) to najczęstsza przyczyna łysienia spowodowana zmianami hormonalnymi w ciele, głównie zwiększonym poziomem hormonów męskich. Ten rodzaj łysienia dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.

2. Przyjmowane lek (chemioterapia i leki przyjmowane na artretyzm, zapalenie stawów, depresję, nadciśnienie, serce i tabletki antykoncepcyjne).

3. Szczególne okoliczności (ciąża, zaburzenia czynności tarczycy, dieta niskobiałkowa, toczeń, zakażenie grzybem).

4. Obciążająca pielęgnacja: poddawanie zabiegom chemicznym i działaniu gorącego powietrza.

Leczenie

Leczenie da efekty jeżeli mieszek włosowy jeszcze nie uległ obumarciu. Jeżeli nie podejmie się leczenia na czas, ryzykuje się trwałym ubytkiem włosów. Przed rozpoczęciem terapii, bardzo ważne jest ustalenie przyczyny łysienia (np. zaburzenia hormonalne, niedobory żelaza, dieta wegetariańska, długotrwały stres, depresja, zapalenie stawów). W zależności od potrzeb należy podjąć leczenie farmakologiczne, przyjmować suplementy diety i/lub poddać się zabiegom mezoterapii, ostrzyknięcia osoczem bogatopłytkowym lub mezoterapii mikroigłowej.