Przyczyny

Przebarwienia to widoczne na skórze ciemniejsze plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Powstają one na skutek nadmiernej produkcji melaniny, jej nierównomiernego rozkładu w naskórku lub skórze właściwej, najczęściej pod wpływem promieniowania UV.

Innymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu przebarwień są m.in.:
• zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży
• menopauza,
• doustna antykoncepcja,
• terapia hormonalna,
• choroby wątroby,
• choroby tarczycy,
• potrądzikowe stany zapalne.

Leczenie

W zależności od rodzaju, głębokości oraz miejsca powstania przebarwień, metoda ich redukcji powinna być dobrana indywidualnie przez lekarza wykonującego zabieg. W Klinice Proestetica dysponujemy najnowocześniejszymi urządzeniami HI-TECH oraz najlepszymi preparatami światowych marek, które pozwalają nam planować efektywne terapie.

Płytkie, powierzchniowe zmiany bez problemu usuniemy wykonując peelingi medyczne, polegające na aplikacji na skórę preparatu na bazie kwasu trójchlorooctowego - najsilniejszego kwasu organicznego, wykorzystywanego do zabiegów złuszczających i rozjaśniających przebarwienia. Pacjentom chcącym pozbyć się powierzchownych przebarwień i drobnych niedoskonałości rekomendujemy także peeling laserowy wykonywany laserem frakcyjnym, będący silniejszą i nowocześniejszą alternatywą dla peelingów chemicznych. Zaawansowane urządzenie pozwala na złuszczanie oraz rewitalizację skóry, bez uszkadzania zdrowych komórek.

Jednak za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień uważana jest laseroterapia. Światło emitowane przez laser precyzyjnie trafia w zmianę przebarwieniową, nie powodując przy tym większych uszkodzeń na pozostałej powierzchni skóry. Emitowana energia rozbija barwnik w skórze na małe cząsteczki, które następnie usuwane są z organizmu w procesie naturalnego oczyszczania.

Na drobne zmiany powierzchniowe, np. piegi lub plamy posłoneczne wystarczy działanie lasera frakcyjnego CO2. Światło lasera naświetla i intensywnie rozgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. W wyniku zabiegu plamy chwilowo ciemnieją, by po kilku dniach całkowicie się złuszczyć. Już po jednym zabiegu powierzchowne zmiany barwnikowe znikają bądź w znacznym stopniu jaśnieją.

Do walki z głębokimi przebarwieniami, dla uzyskania zadowalającego efektu, wytaczamy najmocniejsze obecnie działo na rynku – najnowszej generacji laser pikosekundowy PICOCARE 450 oparty na unikalnej technologii ultrakrótkich impulsów wynoszących 450 pikosekund. Dzięki skróceniu do minimum czasu naświetlania skóry, ryzyko uszkodzeń termicznych jest zredukowane niemal do zera, co w znacznym stopniu podnosi komfort i bezpieczeństwo zabiegu. Przy wysokiej mocy i krótkim czasie impulsu laser pozwala na skuteczne usunięcie pigmentu przy minimalnych uszkodzeniach tkanek sąsiednich skóry.

Selektywnie na miejsca problemowe działa także intensywne pulsujące światło lasera IPL Quantum Lumenis - naświetla i likwiduje pigment tylko w tych miejscach, w którym występuje zmiana, nie niszcząc przy tym zdrowej skóry. W wyniku podgrzania, komórki zawierające nadmiar melaniny, ulegają zniszczeniu. Po zabiegu przebarwienie staje się ciemniejsze. Następnie ulega złuszczeniu i stopniowemu zanikowi. Terapia laserem IPL Quantum Lumenis to skuteczna metoda na usunięcie piegów, plam posłonecznych i soczewicowatych, plam potrądzikowych, wątrobowych, a także przebarwień powstałych w wyniku zażywania leków fotouczulających.

Do walki z przebarwieniami warto włączyć także innowacyjne terapie depigmentacyjne. Jedną z najskuteczniejszym (depigmentacja na poziomie 98%) jest Cosmelan / Dermamelan. Preparaty doskonale radzą sobie z przebarwieniami hormonalnymi typu melasma, piegami, plamami soczewicowatymi czy z przebarwieniami pourazowymi. Działanie preparatów polega na hamowaniu tyrozynazy, enzymu biorącego udział w powstawaniu melaniny. Terapia jest dwuetapowa: w pierwszym lekarz aplikuje aktywną maskę, która pozostaje na skórze przez kilka godzin, drugi etap to kontynuacja terapii w domu aktywnym kremem. Dla trwałych efektów kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące.

60% skuteczność w depigmentacji skóry wykazują terapie retinolowe. Retinol zmniejsza przebarwienia skóry, wpływa na proces złuszczania naskórka, powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów oraz przyczynia się do prawidłowego rozkładu melaniny. Przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, odżywiających oraz dotleniających tkankę łączną i naskórka. Dzięki temu skóra nabiera blasku i odzyskuje świeży koloryt.

Widoczność plam pigmentacyjnych zmniejsza także terapia rozjaśniająca ZO Skin Health. To innowacyjna metoda pielęgnacji skóry niwelująca nie tylko oznaki starzenia - płytkie zmarszczki, mikrouszkodzenia wywołane działaniem promieni słonecznych, ale także przebarwienia. Terapia bazuje na kompozycji wielu aktywnych składników, poczynając od retinolu (witaminy A) o największym dostępnym na rynku stężenie -1% po czynniki wzrostu, peptydy, czynniki nawilżające i łagodzące. Za efektywność terapii odpowiadają specjalnie opracowane formuły oraz unikalne systemy transportu substancji czynnych.