Peelingi medyczne

Fotolia_63159059_Subscription_Monthly_MPeelingi medyczne są nieinwazyjnymi zabiegami stosowanymi w celu usunięcia wierzchniej warstwy martwego naskórka. Wykonywane są za pomocą różnych substancji chemicznych, które aplikowane na skórę powodują jej złuszczanie, a następnie regenerację.

Co dają?

Dzięki działaniu peelingów uzyskuje się poprawę stanu naskórka, a w wypadku peelingów średnich i głębokich również poprawę stanu skóry właściwej. W wyniku zabiegu jest ona bardziej gładka i elastyczna, zmarszczki zostają spłycone, a rozszerzone pory i zaskórniki usunięte.
Oprócz składników złuszczających, peelingi zawierają także inne substancje czynne, będące w stanie współdziałać z aktywnością kwasów. Redukują one nadmierne rogowacenie, pomagają usunąć przebarwienia, regulują wydzielanie łoju oraz mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny. Dla każdego problemu istnieje odpowiednio dobrany preparat.

Rodzaje peelingów

Ze względu na głębokość penetracji wyróżnia się peelingi płytkie, średnio głębokie i głębokie. Peelingi płytkie wykonywane są w gabinetach kosmetycznych, usuwają martwy naskórek i dają uczucie świeżości. Znacznie bardziej zaawansowane peelingi średnio głębokie i głębokie mogą być wykonywane jedynie przez wyszkolonego lekarza.

Najczęściej stosowane peelingi:

PRX-T33
Czas trwania zabiegu 30 min, cena 350 PLN

Zupełnie nowa metoda, łącząca działanie kwasu trójchlorooctowego- TCA 33% oraz nadtlenki wodoru, która intensywnie stymulują czynniki wzrostu fibroblastów skóry właściwej. Dotyczy to ściśle powstawania nowych włókien kolagenu i elastyny w skórze, czyli włókien podporowych zapewniających naszej skórze odpowiednie napięcie. Dzięki obecności nadtlenku wodoru mają większe powinowactwo do specyficznych receptorów. Wspomaga on również przebudowę macierzy pozakomórkowej i moduluje procesy zapalne zachodzące w skórze.
Wskazania: wiotka skóra twarzy, bardzo wiotka skóra dekoltu i biustu, blizny zanikowe i blizny po trądzikowe, rozstępy, trądzik, melasma, przebarwienia pozapalne – (wspomaga leczenie)

Cosmelan
Czas trwania zabiegu 30 min, cena 1500 PLN

( w koszt zabiegu: zabieg + zestaw kremów + wizyta kontrolna)
Preparat nowej generacji, obecnie najskuteczniejsza terapia pozwalająca pozbyć się przebarwienia różnego typu, nawet te pochodzenia hormonalnego. Nadaje skórze gładkość i blask, a tłustej i mieszanej przywraca równowagę. Bezpieczny. Może być stosowany o każdej porze roku.
Wskazania: przebarwienia, plamy soczewicowate, piegi, melasma, rozszerzone pory, trądzik, blizny.

Kwas migdałowy
Czas trwania zabiegu 30 min, cena 200 PLN

Żel złuszczający zawierający 40% kwas migdałowy o działaniu bakteriostatycznym. Oczyszcza, reguluje wydzielanie serum, zmniejsza drobne zmarszczki i linie, rozjaśnia przebarwienia.
Wskazania: starzenie, trądzik, zapalenie mieszków włosowych

Kwas TCA 6 %
Czas trwania zabiegu 30 min, cena od 250 PLN

Delikatny zabieg, ze specjalną dedykacją dla skór wrażliwych. Wyraźnie rozświetla i odżywia skórę. Cechuje się wysokimi właściwościami przeciwzapalnymi, dlatego też stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego oraz różowatego.
Wskazania: przebarwienia, drobne zmarszczki, skóra wrażliwa, trądzik w fazie zapalnej, trądzik różowaty.

Kwas TCA 15 %
Czas trwania zabiegu 30 min, cena od 290 PLN

Zabieg z myślą o skórach z widocznymi oznakami starzenia. Polecany do cery z przebarwieniami i dla skóry, która potrzebuje pełnego odświeżenia. Stosowany również w celu zmniejszenia blizn potrądzikowych lub pourazowych.
Wskazania: drobne zmarszczki, blizny, wiotka skóra, plamy posłoneczne, przebarwieni.

Kwas salicylowy
Czas trwania zabiegu 30 min, cena 200 PLN

Peeling chemiczny do leczenia trądziku zaskórnikowego i zapalnego. Synergistyczne działanie trzech czynnych składników wpływa na wyraźną poprawę typowych zapalnych i niezapalnych zmian trądzikowych: zaskórników, krost i grudek. W efekcie uzyskuje się też wyraźne zmniejszenie łojotoku oraz efekt wygładzenia skóry.
Wskazania: regulacja i leczenie zaburzeń rogowacenia, trądzik grudkowo-krostkowy, trądzik zaskórnikowy, nawilżenie skóry suchej i atopowej, poprawa barwy i faktury skóry.

WSKAZANIA
  • starzenie się skóry, drobne zmarszczki,
  • zmiany chorobowe skóry (trądzik zwykły, trądzik różowaty w okresie remisji),
  • blizny (również po trądzikowe),
  • przebarwienia,
  • zaskórniki, rozszerzone pory,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • jako idealne przygotowanie do zabiegu laserowego fotoodmładzania (znacznie zwiększa jego efekty).
PRZECIWSKAZANIA
  • alergie skórne
  • aktywna opryszczka
  • ciąża, karmienie piersią
  • liczne znamiona melanocytowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • silna ekspozycja na słońce
  • skora uszkodzona (otarcia, zranienia, nadżerki)
  • ciężka postać trądziku (torbiele ropne konieczna wcześniejsza terapia farmakologiczna)

   

Najlepszy okres do wykonania peelingów to jesień (wrzesień-grudzień) oraz wczesna wiosna (koniec lutego-kwiecień). Nie należy przeprowadzać tych zabiegów latem oraz w okresie zimowym ( mróz pozbawia skórę bariery biolipidowej, co może przyczyniać się do podrażnień).

Kwalifikacja do zabiegu:

Po ustaleniu oczekiwań pacjenta, zbiera się wywiad i diagnozuje stan jego skóry. Na tej podstawie decyduje się o kwalifikacji do zabiegu i rodzaju peelingu oraz jego stężeniu.

Przed zabiegiem:

Na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić silnie działające kremy np. z siarką, retinolem lub tlenkiem benzoilu. Skóra nie powinna być podrażniona, dlatego należy unikać produktów do depilacji (kremy, wosk). Mężczyźni nie powinni się golić na kilka godzin przed zabiegiem.

Po zabiegu:

Bezpośrednio po zabiegu należy unikać wysokich temperatur, intensywnych ćwiczeń i przez co najmniej miesiąc od ostatniego peelingu nie stosować kąpieli słonecznych (szczególnie ważne w przypadku osób o skłonnościach do przebarwień). Przez ten okres zalecane jest codzienne stosowanie kremów z filtrami (min SPF 30). Nie wolno stosować kremów z AHA przez okres 2 tygodni. Aby podtrzymać i efekt peelingu można stosować kremy z wit. C 2x dziennie.