Przyczyny

Za jędrność skóry odpowiedzialna jest skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – komórki tkanki łącznej produkujące włókna kolagenowe i elastynę. To dzięki nim skóra ma plastyczną zdolność do odkształcania się, rozciągania i dostosowywania do wszelkich warunków. Wraz z wiekiem fibroblasty stają się coraz mniej produktywne, przez co skóra traci swoją elastyczność, staje się wiotka, pozbawiona pierwotnej gęstości i objętości.

Poza naturalnym procesem starzenia się, istnieje jeszcze kilka innych przyczyn powodujących utratę jędrności skóry. Zalicza się do nich m.in.:

• uwarunkowania genetyczne,
• zła dieta
• brak aktywności fizycznej
• gwałtowne wahania masy ciała – utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie na skutek odchudzania się lub choroby,
• zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów),
• palenie papierosów,
• przesuszenie skóry,
• niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej,
• zbyt częsta ekspozycja na słońce, poparzenia słoneczne,
• zanieczyszczenie powietrza.

Leczenie

Mimo że utrata jędrności skóry jest wpisana w naturalny proces, któremu podlega nasz organizm, nie oznaczana, że należy jej się biernie poddać. Dobrą kondycję skóry, poza odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną pozwolą nam utrzymać innowacyjne technologie HI-TECH.

Doskonałe rezultaty przy skórze w początkowej fazie utraty jędrności dają peelingi chemiczne wykonywane są za pomocą różnych substancji czynnych, które nie tylko złuszczają, ale i regenerują skórę oraz mezoterapia igłowa. Już samo mikronakłuwanie zmusza skórę do regeneracji, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się grubsza, napięta i jędrna. W preparatach do mezoterapii znajduje się kwas hialuronowy oraz specjalny kompleks mikroelementów i witamin. Świetne efekty w terapii ujędrniającej daje również osocze bogatopłytkowe. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu biorą udział w fundamentalnych procesach odnowy skóry, aktywując syntezę kolagenu i elastyny. Podobne efekty ujędrnienia i napięcia skóry uzyskamy w przypadku terapii CGF - regeneracji skóry skoncentrowanymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi. Jednoczesne podanie czynników wzrostu oraz komórek macierzystych intensyfikuje efekt regeneracji i odmłodzenia skóry. Czynniki wzrostu wzmagają bowiem podział i namnażanie się nowych komórek skóry powstałych z komórek macierzystych krwi. Nasilają produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Podczas terapii ujędrniających skórę często wykorzystywany jest zabieg Sculptra, polega na wstrzyknięciu pod skórę preparatu zawierającego kwas L-polimlekowy. Jego zadaniem jest stymulowanie długofalowej produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się napięta, jędrna i elastyczna.

Na poprawę jędrności i elastyczności skóry pozytywnie wpływają terapie retinolowe. Retinoidy należą do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia. Dobrze przenikają przez warstwę rogową naskórka, wzmacniają strukturę i chronią skórę przed nadmierną utratą wody. W warstwach skóry właściwej zwiększają wytwarzanie kolagenu i elastyny, poprawiają wygląd i ogólną kondycję skóry. Ujędrnienie skóry jest również możliwe poddając się terapii antyoksydacyjnej z kompleksem Ksantohumolu – najsilniejszego antyoksydantu (30-krotnie silniejszego od wit. C,) który efektywnie chroni skórę przed stresem oksydacyjnym. Zapobiega zmianom w białkach, takich jak utlenianie i modyfikacja aminokwasów, które mogą prowadzić do osłabienia włókien kolagenu budujących skórę. Terapię antyoksydacyjną dla spotęgowania efektów warto łączyć z zabiegami inwazyjnymi np. mezoterapia mikroigłowa lub radiofrekwencja.

Również seria zabiegów karboksyterapii Julie, czyli śródskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla prowadzi do poprawy struktury skóry. Zwiększony pod wpływem CO2 przepływ krwi powoduje lepsze utlenowanie i odżywienie tkanek oraz m. in. wzrost syntezy kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – zwiększenie jędrności i elastyczności skóry. Pozytywny wpływ na poprawę kondycji i ujędrnienie skóry ciała mają także regularne zaawansowane masaże w postaci masażu podciśnieniowego Icoone oraz endodermomasażu radialnego wykonywanego urządzeniem Green Vac Exclusive.

Zabiegiem, który pozwala uzyskać długotrwały efekt liftingu twarzy i ciała oraz poprawę jędrności skóry, dzięki przebudowie jej głębokich warstw jest HIFU Ultraformer III. To innowacyjne urządzenie, które wykorzystuje zogniskowaną falę ultradźwiękową do podgrzewania skóry. W wyniku selektywnego podgrzania tkanki obkurczają się, a oprócz tego w skórze powstają mikrouszkodzenia, które stymulują wytwarzanie nowego kolagenu. Inną przełomową technologią w medycynie estetycznej, doskonale radzącą sobie z ujędrnieniem skóry jest Onda wykorzystująca najnowszą technologię mikrofal Coolwaves. Mikrofale emitowane przez urządzenie wywołują skurcz włókien kolagenowych, stymulują produkcję nowego kolagenu, efektem czego jest wyraźnie ujędrniona i odmłodzona skóra.

Doskonałe rezultaty ujędrnienia osiągniemy również poddając się zabiegowi radiofrekwencji Venus Legacy. Urządzenie wykorzystuje kombinację czterech technologii, m.in. multipolarną falę radiową oraz impulsowe pole magnetyczne. Technologia multipolarnej fali radiowej (RF) pozwala na efektywne podgrzanie głębszych warstw skóry oraz tkanki podskórnej. Ciepło endogenne tworzące się w tkance nie tylko obkurcza istniejące włókna kolagenowe, ale stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien.

Z kolei impulsowe pole magnetyczne bezpośrednio wpływa na komórki tkanki łącznej zwiększając ich namnażanie oraz syntezę kolagenu. Innym zabiegiem działającym w oparciu o falę radiową jest New Midas ICE RF. W tym przypadku działanie fali radiowej wzmacnia podczerwień, która pozwala na większe podgrzanie tkanki, co sprawia, że fala radiowa wnika jeszcze głębiej, a to z kolei przekłada się na jeszcze większe efekty ujędrnienia i zagęszczenia skóry.

Mówiąc o sposobach leczenia wiotkości skóry nie sposób nie wspomnieć o fantastycznych efektach laseroterapii. Lasery gwarantują wysoką skuteczność zabiegów poprawiających jędrność, gęstość i strukturę skóry. Podczas zabiegów wiązka lasera pobudza włókna kolagenowe do ponownego obkurczenia (remodeling kolagenu) a fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. W klinice Proestetica terapie laserowe projektowane są z uwzględnieniem najnowszej generacji technologii laserowych: lasera pikosekundowego PICOCARE 450 – obecnie najnowocześniejsza technologia na świecie, lasera frakcyjny CO2, lasera Genesis.