Leczenie nadpotliwości
Bardzo skuteczny zabieg eliminujący nadmierną aktywność gruczołów potowych pach, stóp lub dłoni. Uniemożliwia wydzielanie potu poprzez zablokowanie przewodnictwa nerwowego w leczonych obszarach.
Zabieg
Choć pocenie się jest normalnym zjawiskiem mającym na celu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, to nadmierna potliwość pach, stóp, dłoni czy też głowy wywiera bardzo negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie. Osoby nią dotknięte zadają sobie wiele trudu, by ją ukryć. W wielu sytuacjach jednak nie jest to możliwe. W niektórych zawodach, w których wymagane są kontakty z innymi ludźmi, osoby dotknięte tą przypadłością często odczuwają zażenowanie i niepewność.
Przyczyną nadmiernego wytwarzania wydzieliny jest wzmożona aktywność układu nerwowego współczulnego. Może to być związane ze zmianami hormonalnymi (nadczynność/niedoczynność tarczycy, choroby nadnerczy, menopauza/andropauza), infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, stresem, długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów), ale nie tylko. Czynnikiem stymulującym działanie gruczołów potowych może być również kofeina, a także dieta obfita w pikantne posiłki.
Jak działa
Leczenie nadpotliwości – na czym polega zabieg
W naszej klinice leczymy m.in. nadpotliwość dłoni, stóp czy pach przy użyciu preparatu toksyny botulinowej. Ostrzyknięcie nią obszaru ciała wykazującego nadmierną potliwość sprawia, że gruczoły potowe przestają otrzymywać sygnał, który przyczynia się do ich wzmożonego działania. Toksyna botulinowa jest lekiem podawanym iniekcyjnie. Od wielu lat stosowana jest w leczeniu kurczu mięśni oczu, twarzy i szyi. Znalazła też zastosowanie w leczeniu spastyczności mięśniowej u dzieci z porażeniem mózgowym.
Preparat wstrzykuje się przy użyciu bardzo cienkiej igły. Ostrzykiwanie pachy jest niemal bezbolesne i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego znieczulenia miejscowego. Jedyne objawy uboczne to przejściowe uczucie pieczenia i możliwość wystąpienia niewielkich sińców. Ostrzykiwanie obszarów stóp i dłoni jest mniej komfortowe dla pacjenta, niemniej jednak dysponujemy silnym środkiem znieczulającym w postaci maści, która skutecznie zmniejsza niedogodności związane z zabiegiem.
Wskazania
Wskazania
- nadmierna potliwość dłoni i stóp
- nadmierna potliwość pach
- nadmierna potliwość górnej części pleców
Efekt zabiegu
Efekt zabiegu
W miejscu wstrzyknięcia preparatu pocenie zanika w ciągu kilku dni. Do zahamowania produkcji wydzieliny dochodzi na skutek zablokowania, przez wstrzykniętą toksynę botulinową, nerwów zaopatrujących gruczoły potowe.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt leczenia utrzymuje się około 6-8 miesięcy, po czym blokada aktywności gruczołów powoli przestaje działać. Zabieg można wielokrotnie powtarzać, a kolejne zabiegi są równie skuteczne.
Zalecenia
Zalecenia przed zabiegiem
Wykonanie zabiegu poprzedza konsultacja lekarska. Lekarz dokona oceny problemu pacjenta, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia nadpotliwości, konieczne jest przygotowanie skóry w obszarze dotkniętym nadmierną aktywnością gruczołów potowych.
W zależności od docelowego miejsca aplikacji preparatu może być konieczne wcześniejsze usunięcie owłosienia. Należy jednak pamiętać, by depilacji nie wykonywać w dniu zabiegu, najlepiej wykonać ją dzień wcześniej. W dniu zabiegu należy również zrezygnować ze stosowania kosmetyków na obszarze skóry, który ma zostać poddany ostrzykiwaniu.
Zalecenia po zabiegu
Zabieg wyróżnia mała inwazyjność oraz brak konieczności rekonwalescencji. Pacjent praktycznie od razu po wstrzyknięciu botoksu może wrócić do codziennych czynności. Należy jednak pamiętać, żeby przez kilka tygodni unikać korzystania z solarium oraz sauny. Dla zwiększenia efektywności leczenia nadpotliwości zaleca się również modyfikację diety tak, by wykluczyć z niej bądź ograniczyć do minimum produkty mogące zwiększać aktywność układ współczulnego odpowiedzialnego za nadmierną potliwość. Należy unikać spożywania alkoholu, ostrych potraw a także kofeiny.
Przeciwskazania
Przeciwskazania
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego
- miejscowe infekcje i stany zapalne skóry
- uczulenie na składniki stosowanych preparatów
- ciąża i karmienie piersią